Terakki’de Enerji Tasarrufu Haftası

3490

Her iki yerleşkemizden anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki Terakkililer, 11 – 15 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen Enerji Tasarrufu Haftası’nı bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutladı.

Anaokulu çocuklarımız, tüm hafta boyunca Enerji Avcısı oldu. Evde ve okulda enerji avına çıkarak, açık kalan lambaları ve muslukları kapatma görevini üstlendi.

1. sınıf öğrencilerimiz, çevreye zararı olmayan, yakıt tasarruflu araçlar tasarladı. 2. sınıf öğrencilerimiz, kendi kat ve sınıflarındaki ışığın ve kâğıt havluların bilinçli kullanımına yönelik duyarlılık takibi çalışmaları yaparak tablo oluşturdu. Tabloda çıkan sonuçları değerlendirerek kullanımlarını nasıl azaltabileceklerini tartıştılar. Bununla birlikte, enerji tasarrufu üzerine akrostişler yazıp bunları da okul panolarında sergilediler. Ayrıca yaratıcı drama dersinde hazırladıkları “Geri Dönüşüm Öyküleri” adlı performansı kendi katlarında sundular. Bu performansta; metal, plastik, kâğıt, elektronik atık, yağ, cam, pil, tekstil atıklarının neden geri dönüştürülmesi gerektiğini ve atıkların geri dönüşüm aşamalarını sekiz farklı kurgu ile sergilediler.

IMG-20160119-WA0001

3. sınıf öğrencilerimiz, “Ülkemizde Oyuncak – Kitap Kullanımı ile Enerji Tüketimi Arasındaki İlişki”yi sorguladı. Getirdikleri tüm oyuncak ve kitapları, katlarda kurulan tezgâhlarda takasa sundular. Pazar açılışı yapıldıktan sonra öğrencilerimiz, tezgahları diledikleri gibi gezerek kazandıkları kuponlarla alışveriş yaptılar. Etkinlik sonunda öğrencilerimiz, yaptıkları takasla enerji tasarrufuna nasıl bir katkıda bulunduklarını anlattı. İngilizce dersinde enerji tasarrufu ile ilgili “Turn it Off” adlı kitabı okuyup enerji tasarrufunun önemini anlatan poster çalışması yaptılar. Ayrıca 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, birlikte pankartlar hazırladılar. Exitcom yetkililerinden Proje Koordinatörü Büşra Yaka ve Çevre Mühendisi – Proje ve Kalite Yönetim Sistem Sorumlusu Sevde Poyraz’ın “Elektronik Atıklar ve Geri Dönüşüm” adlı söyleşiye katılarak bilgi aldılar.

4. sınıf öğrencilerimiz, enerji tasarrufuna dikkat çekmek için gazete haberleri çalışması, enerji tüketiminin hangi boyutta olduğunu anlatmak için bu tüketimleri tablo ve grafiklerde gösterme etkinlikleri yaptı. Bunun yanı sıra, tema kapsamında kurdukları sivil toplum örgütleri ile enerji konusunu çalışıp fikirler ürettiler. Ayrıca öğrencilerimiz, reklamcı Özge Yılmaz’la buluşarak “Reklamların Tüketim Alışkanlığına Etkileri” üzerine söyleştiler.

Görsel Sanatlar derslerinde öğrencilerimiz, doğaya  saygıya vurgu yapan çevre sanatı çalışmalarını tanıtan kısa filmler izledi. Tüketim alışkanlıklarına yönelik bez afişler sergilendi. Beden Eğitimi derslerinde öğrencilerimiz, çevre dostu spor salonlarından örnekler gördüler.

Ortaokul öğrencilerimiz, ilkokul öğrencilerimizle birlikte enerji tasarrufu üzerine çeşitli okumalar yaptıktan sonra 4 – 8 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Enerji Tasarrufu slogan yarışmamız için ürettikleri sloganları sosyal bilgiler derslerinde hikayeleştirdi. Bilişim teknolojileri ve fen bilimleri dersimizde ise izledikleri animasyon filminden yola çıkarak posterler ürettiler.

IMG_6371

Müzik dersinde ise öğrencilerimiz, “Su Hayattır” adlı şarkıyı çalışıp 15 Ocak Cuma günü bayrak töreninde hep birlikte söylediler. Matematik Bölümümüz de enerjinin bilinçli kullanımı ile ilgili dikkat çekici kartlar oluşturup okulun çeşitli bölgelerindeki elektrik düğmelerinin yanına astı.

Etkinlikler boyunca yaptıkları poster ve pankartları arkadaşlarıyla da paylaşan öğrencilerimiz, Enerji Tasarrufu Haftası’nın son gününde okula yeşil ve mavi renkli kıyafetlerle gelerek konuya bir kez daha dikkat çektiler.

Ayrıca, Levent Yerleşkemizden 4C sınıfımızın Eko-Okul sloganı “Dünya ellerinde, gereksiz tüketime hayır de!- The earth is in your hands. Say ‘No’ to unnecessary consuming!” kullanılarak, Bilişim Teknolojileri dersinde 4. sınıflar arasında gerçekleşen afiş yarışması sonuçlandı. Yarışmanın birincisi öğrencimiz Defne Van der Burg (4F) oldu. Anaokulu ve ilkokul Müdürümüz Zehra Kasap Erkan, 15 Ocak Cuma günü bayrak töreninde öğrencimize başarı belgesini verdi.

Eko-Okul Afişi_Defne Van der Burg_2015-2016

23 Ekim – 03 Kasım tarihleri arasında Levent Yerleşkemizde gerçekleşen “2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Eko-Okul Slogan Yarışması” sonucunda 1 – 3. sınıflar düzeyinde seçilen sloganlarla 4. sınıf öğrencilerimiz görsel sanatlar dersinde bez afişler tasarladı. Bu afişler, ilkokul tören alanında ve 1. sınıflarımızın katında sergileniyor.