Terakki’de Dünya Kimya Günü

2632

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 5 – 7 Nisan tarihlerinde Dünya Kimya Günü’nü kutladı. Kimya Bölümümüz, çevremizdeki hemen hemen her şeyin kimya ile bağını fark ettirmek için çeşitli etkinlikler düzenledi.

Okulun her köşesinde renklerin kimyası, kokuların kimyası, besinlerin kimyası, olimpiyat tişört, madalya, kağıt para, gitar, evde kullanılan malzemelerin kimyası, çevre kirliliği yer atan malzemelerin kimyası gibi değişik temalarda ilginç bilgilerle dolu posterler yer aldı. Öğretmenlerimiz Kimya Günü’nü hatırlatan rozetler takarak derslere girdi. Okul zili olarak “Periodic Table” şarkısı çaldı. Öğrencilerimiz üzerinde element sembolleri olan kurabiyeler yaptı. Kimya günü etkinliğinde görev alan öğrencilerimiz ve kimya öğretmenlerimiz kimyayı vurgulayan tişörtler giydil. Atık malzemelerden öğrencilerimizin yarattığı “Kimya” konulu ürünler sergilendi. Gün boyunca barkovizyon gösterisi devam etti.

Kimya’nın bir ders olmaktan çıkıp gösteriye dönüştüğü bu günde Tepeören Yerleşkemizden görevli öğrencilerimiz; Gümüş Ayna, Kaybolan Köpük, Filin Diş macunu, Jelibon’un Hazin sonu, Çatapat gibi deneyleri yaptı. Ayrıca, deneylerin yanı sıra katılımcılar, kendi esanslarını seçerek, kendi parfümlerini yarattı. Kimya tarotuyla element özelliklerinden karakter analiz ettiler. Renkli slime hamurları yaptılar. Levent Yerleşkemizde ise 9. sınıf öğrencilerimizin rehberlik ettiği, tüm öğrencilerimizin katılabildiği deneyler düzenlendi. İstekli öğrencilerimiz; Mavi Şişe, Yıldız Saçan, Bakır-Gümüş Altın, Slime, Ayna Yapalım, Gummy Bear gibi birçok deney denedi. Helyum gazıyla seslerinin nasıl değiştiğini deneyimlediler. Renkli öz-çekim çerçeveleriyle hatıra fotoğrafı çektiler.

Etkinlikle ilgili tüm fotoğrafları görmek için tıklayınız.