Terakki’de Avrupa Diller Günü

2520

Her iki yerleşkemizde anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz, İngilizce ve Dünya Dilleri bölümlerimizin 26 Eylül Perşembe günü düzenlediği çeşitli etkinliklerle Avrupa Diller Günü’nü (European Day of Languages) kutladılar.

Anaokulu 6 yaş çocuklarımız, farklı ülkelerin bayraklarını kullanarak hazırladıkları taçlar ile çeşitli dillerde şarkıları seslendirdiler. Levent Yerleşkemizde ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz 3A sınıfından Batu Doğan, İnci Kefeli, Leyla Nar Dede, Birce Leyla Akbulut ve Sarin Durusu hazırladıkları “Animals Speak” adlı skeci 1. sınıflar koridorunda sergilediler. Ardından hep birlikte “Avrupa Diller Günü” şarkısını söylediler. Tepeören Yerleşkemizde 1. sınıf öğrencilerimiz ise kendi hazırladıkları maskelerle gruplar halinde “Animals Sounds” adlı şarkıyı söyledi ve maskeleriyle birlikte çeşitli oyunlar oynadılar.

İlkokul 2 ve 3. sınıf öğrencilerimiz, dünya ülkeleri, bayrakları ve dilleriyle ilgili sınıf içi çalışmalar yaptılar. 4. sınıf öğrencilerimiz ise seçtikleri yabancı dilde hazırladıkları sunumlarıyla sınıflar arası “Speak Dating” etkinliği gerçekleştirdiler. Ayrıca Dünya Dilleri öğretmenlerimiz, derslerinin ilk 5 dakikasında sınıf değiştirerek farklı dil ve kültürlerle ilgili farkındalık çalışmaları yaptılar.

Ortaokul öğrencilerimiz, farklı Avrupa dilleriyle ilgili çalışmalar yaparken, Avrupa dillerinin çeşitliliği ve kültür zenginliği ile ilgili konuşma ve fikirlerini belirtme fırsatı buldular. 5. sınıf öğrencilerimiz barış, saygı, sevgi ve arkadaşlık kelimelerini farklı dillerde araştırarak koridorlarda sergilenen haritalar üzerinde paylaşıp, kıtalar ve ülkeleri incelediler.

6. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa Diller Günü’nü ortaokul binamızda yapılan bir hazine avıyla kutladılar. Binanın çeşitli yerlerine saklanan ipuçlarını heyecanla arayan öğrencilerimiz, bütün ipuçlarını bularak gizli kelime olan “Learning”i tamamlamaya çalıştılar.  7. sınıf öğrencilerimiz Levent Yerleşkemizde Avrupa Diller günü için öncelikle barış, sevgi, özgürlük temalarından birini seçtiler. Bu temayla ilgili, kendi istedikleri bir Avrupa dilinde özlü sözler bulmak için internette araştırma yaptılar. Buldukları özlü sözleri A4 boyutundaki kağıtlara yazıp, derslerimizde arkadaşlarıyla paylaştılar. Daha sonra koridordaki dolaplarına yapıştırıp tüm 7. sınıf öğrencilerimize sergilediler. Tepeören Yerleşkemizde ise kendi seçtikleri bir temayla ilgili bir özlü sözü, farklı dillere çevirdikleri bir poster çalışması yaptılar ve bunları sınıflarında sergilediler. Ayrıca öğrencilerimizin sınıf içinde farklı dillerden cümleler dinleyip bunların hangi dilde olduğunu çalıştıkları bir aktivite gerçekleştirdiler.

Tepeören Yerleşkemizde 6. sınıf ve Levent Yerleşkemizde ise 7. sınıf öğrencilerimiz sınıflarında Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinde yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere anadil konuşurlarıyla online görüşmeler yaptı. Öğrencilerimiz edindikleri ikinci yabancı dil becerilerini uluslararası alanda günlük hayat, kendini tanıtma, hobiler, okul hayatı gibi konu başlıklarında kullanarak pekiştirdi.

8. sınıf öğrencilerimiz, Levent Yerleşkemizde farklı ülkelerin bayraklarını verilen yönergeler ışığında boyadılar ve kartonlara yapıştırdılar. Ülke bayrakları ile rengârenk süslenen posterlere değişik kültürler ve diller, farklı dilleri öğrenmek, diğer dil ve kültürlerin farkındalığı konulu cümleler yazdılar. Tepeören Yerleşkemizde ise “Neden ikinci bir dil öğrenmeliyiz?” ve “İkinci bir dil nasıl öğrenilir?” sorularına cevap arayan ve bunu bir poster üzerinde görsellerle yanıtlayan grup proje çalışmalarını tamamladılar. Bu aktivite öğrencilerimize farkındalık kazandırmanın yanında, gelecek ile ilgili fikir ve planlarını çeşitlendirme ve karşılıklı hoşgörü kavramlarının pekişmesine yardımcı oldu.

Ayrıca öğle teneffüsünde İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca müzik yayını yapıldı ve okulumuzdaki bilgi levhaları Almanca, Fransızca, İspanyolca olarak düzenlenerek asıldı.