Terakki’de Astronomi Kampı

2676

Tepeören Yerleşkemizde lise 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 14 Haziran Cuma günü Terakki Astronomi Kampı’nda buluştu. Öğrenci Birliğimiz ve Fizik Bölümümüzün ortaklaşa hazırladığı bu kampta Terakkililer, astronomiyle ilgili çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Öğrencilerimiz ilk gün okulumuzun bahçesine çadırlarını kurarak kampa başladılar. Çadırlar tamamlanıp, eşyalar yerleştirildikten sonra, ilk etkinlik Öğrenci Birliği Başkanımız Ergün Açıköz ve Öğrenci Birliği üyesi Burak Yılmaz’ın Kozmos 101 dersi oldu.

Kozmos 101 dersinde öğrencilerimiz; Astronomide kullanılan temel kavram tanımları ve kullanım amaçları, Güneş Sistemi, Güneş’ten sonra gezegenimize en yakın yıldız olan ‘Proxima Centauri’, Yıldızların Oluşumu, Karadelikler, Kuyruklu Yıldızlar, Asteroitler ve Meteorlar hakkında bilgi verdi.  Dersin sonunda gruplar, kendi araştırmalarını yaparak bir gazete oluşturdular ve Stellarium Programı ile gece gözlem planı yaptılar.

Saat 20:30 dan 00:30 kadar okulumuzdaki teleskoplarla önce uydumuz Ay ile gözlemleri başladı. Bu esnada teleskopların çalışma prensipleri ve görüntüleme yöntemleri üzerine bilgi sahibi oldular. Ay’ın yüzey şekillerinin isimleri ve coğrafi özelliklerini öğrendiler. Ay’ın ardından Jüpiter ve uydularından Europa ve Ganymede’yi gözlemlediler. Antares’i de gözlemledikten sonra takımyıldızlarının tespitini yapıp üzerinde konuştular.

Disiplinler arası çalışma amacıyla Biyoloji Öğretmenimiz Elife Köse ve gönüllü öğrencilerimiz Permakültür Kulübü odasında kendi pizzalarını yapıp, pişirdiler ve sonrasında ufak bir pizza partisi verdiler.

Astronomi Kampımızın ikinci gününde öğrencilerimiz çadırlarını ve eşyalarını toparladıktan sonra kahvaltılarını yaptılar. Ardından roketler ve teknik özellikleri üzerine Lise Müdürümüz Ferhat Duçe bir ders anlatımı gerçekleştirdi. Dersten sonra gruplar oluşturuldu ve her grup kendi roketlerini tasarladı. Roketlerini denemeleri yapan gruplar, Roket Yarışması yaparak aralarında en çok menzile ve yüksekliğe ulaşan roketi yapmaya çalıştılar.