Terakki Vakfı Gençlik Tiyatroları Festivali’nin 23.sü Gerçekleşti

3234
23. Terakki Vakfı Tiyatro Festivali

23. Terakki Vakfı Gençlik Tiyatroları Festivali, “Özgürlük sahnesinde yolculuk…” temasıyla 21 – 26 Mayıs tarihleri arasında Levent Yerleşkemizde Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Bu yıl festivalimizde; KUMBARACI50 6’dan Sonra Tiyatro Topluluğu, Terakkili öğrencilerin seçimiyle Terakki Vakfı Tiyatro Ödülü’nü, duayen oyuncu ve rejisörlerimizden Ahmet Levendoğlu ise Festival Onur Ödülü’nü aldı.

Festivalimize katılan tiyatro gruplarından Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencileri Mehmet Selin Sağdıç’ın “Bavul” adlı oyunuyla En İyi Toplululuk Ödülü’ne layık görüldü. Güngören Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi öğrencileri, M. McDonagh’ın “Inishmaan’ın Sakatı” oyunuyla Jüri Özel Ödülü; Kemal Hasoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ise W. Shakespeare’in “Macbeth” oyunuyla En İyi Dekor, En İyi Kostüm, En İyi Işık ödülleri aldı.

23. Terakki Vakfı Tiyatro Festivali

Festivalimizde sergilenen diğer oyunlar; Güngören Gençosman İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yaşar Kemal’den uyarlanan “Dağın Öte Yüzü” oyunu ve Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinden F. G. Lorca’nın “Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü” oyunuydu.

23. Terakki Vakfı Tiyatro Festivali

En İyi Oyuncular Ödülü; Güngören Erdem Bayazıt Anadolu Lisesinden Nur Eyşan Uygun ve Rümeysa Yılmaz, Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesinden Duygu Öztürk, Kabataş Erkek Lisesinden Kardelen Koç’un oldu. Övgüye Değer Oyuncular ise Kemal Hasoğlu Anadolu Lisesinden Özlem Yıldız ve Sabri Kumbasar, Güngören Gençosman İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Duygu Kula, Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesinden Hakan Güner’di.

Her zaman olduğu gibi ödül değerlendirmesine katılmayan Terakki Oyuncuları ödül gecesinde; Tiyatro Eğitmenimiz Cüneyt Yalaz’ın Bertolt Brecht ve Charlie Chaplin’den uyarlayıp yönettiği “Ayıklık Hastalığı”nı sergiledi.