Terakki, Uluslararası Sosyal ve Beşeri Bilimler Konferansı’nda Sunum Yapan Tek Liseydi

2991

Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı içinde* yürütülen “Çingene Pembesi Bir Düş” adlı sosyal sorumluluk projemiz, Almanya’da gerçekleşen Uluslararası Sosyal ve Beşeri Bilimler Konferansı’na (Berlin International Social Sciences and Humanities Conference) davet aldı. Tepeören Yerleşkemizden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Elif Şahin ile Coğrafya Öğretmenimiz Başak Salimoğlu, bu davet üzerine Berlin Humboldt Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliğiyle 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen konferansta projenin sözlü sunumunu yapıp bildirisini yayımladı. Terakki, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden üniversitelerin katılımıyla gerçekleşen kongrede sunum yapan tek lise oldu.

Öğretmenlerimiz Elif Şahin ve Başak Salimoğlu, danışmanlığını yaptıkları “Çingene Pembesi Bir Düş” projesini 2015 yılından beri lise öğrencilerimizle birlikte yürütüyor. Projenin konusu, toplumsal yaşam içinde Romanların yaşadıkları zorluklar, bu zorluklara evrensel değerler çerçevesinde çözüm önerileri üretmek. Bu konunun seçilmesinde en büyük etken Romanların yaşadığı zorluklar ve Roman çocuklarının eğitim haklarının elde edilmesi için verilen mücadele örnekleridir. Edebiyat ve sosyal bilimler disiplinlerinin temel alındığı bu proje, bilimsel yöntemlerle araştırma ve gözlem yaparak toplumsal konularda kazanılan bilgi, beceri, tecrübe ve kaynakların tekrar topluma geri verilmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşabilmek için 2015 yılından beri öğrencilerimizle birlikte projenin birçok aşaması gerçekleştirildi.

Yapılan sunumda öğretmenlerimiz, iki yıldır sürdürdükleri projenin takvim planını, bu planın uygulama aşamalarını, öğrencilerimizle gerçekleştirdikleri yardım kampanyalarını ve Roman öğrencilere verdikleri eğitimleri, sınıf içi çalışmalarını ve düzenledikleri “Çingene Pembesi Bir Düş” çalıştayının ayrıntıları yer aldı. Sunumda özellikle, öğrencilerimizin kimlik sorunsalını tartışıp konuyla ilgili yazdıkları “Ben Kimim” çalışmaları ilgi gördü. Sunumun ardından akademisyenlerin, projenin eğitimde sürdürülebilirlik anlayışına tamamıyla uyduğunu belirten dönütleri Terakkili öğretmenleri mutlu etti.

*Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı: Terakki Vakfı ve Okulları 2009 yılında hayata geçirdiği bu program desteğiyle bilim, kültür ve sanat alanlarında eğitim dünyasını ve çevresini katkılarıyla zenginleştirme sorumluluğunu yerine getirmeyi amaçladı.

Bu program, Terakki Vakfı Okulları, çevre okullar ve sosyal sorumluluk taşıyan girişimlerle birlikte yapılan çalışmalarla gerçekleşir.