Terakki Tarih Günleri’nin Konuğu Prof. Dr. Aydın Uğur Oldu

2758

Geleneksel etkinliklerimizden bu yılki “Tarih, Medya ve Propaganda” konulu “Terakki Tarih Günleri” nin on beşincisi 16 –  17 Mayıs tarihlerinde Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1 ve K2’de gerçekleşti.

Etkinliğimize katılan misafir okullar; İstanbul Amerikan Robert Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi oldu. Okulumuzu ise Lise ve Fen Lisesi öğrencilerimiz temsil etti.

Etkinliğimizin birinci gününde sabah atölye çalışmasında öğrencilerimiz ve misafir okul öğrencileri medya – tarih ilişkisini ele aldı ve bu çalışma sonucunda duyuracakları bir bildirge hazırladı. Aynı gün öğleden sonra ise Bilgi Üniversitesi’nden Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur konu ile ilgili birikimini öğrencilerle paylaştı.

Prof. Dr. Aydın Uğur “Tarih nedir?”, “Medya nedir?” soruları ile başladığı konuşmasında, tarih alanının kurgusal, şartlanmışlıklar ve önyargılarla dolu bir alan olduğunu, medya alanının da benzer bir durumu yaşadığını ve bu halleri ile bu alanların birbirleri ile ilişkilerini, insana ve topluma olan etkilerini betimleyerek, tarih ve Medya ile ilgili farklı bakış açıları geliştirmenin gerekliliğini vurguladı. Öğrencilerimizden gelen soruları cevaplayarak, konuşmasına son verdi.

Etkinliğimizin ikinci gününde ise okulların yaptıkları sunumlar ve bu sunumlarla ilgili izleyicilerden gelen soruların cevaplandığı bölüm yer aldı. Daha sonra katılımcı okullar ve öğrencilerimizin atölye çalışmasında ortaya çıkardıkları bildirge, “Son söz gençlerin olmalı” anlayışı doğrultusunda duyuruldu ve böylece “Terakki Tarih Günleri 15” son bulmuş oldu.

[nggallery id=40]