Terakki Delegeleri Dublin SAIMUN’13 Konferansındaydı

2440

Farklı komitelerden oluşan, dünya meselelerinin ele alındığı ve  Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretilmesini sağlayan MUN konferanslarından SAIMUN (St. Andrew’s Model United Nations) konferansı, 24 – 29 Mart tarihlerinde Dublin – İrlanda’da düzenlendi.

Terakki MUN kulübümüzün STIMUN olarak 14 öğrencimiz ile katıldığı bu konferansta; lisemizden İlayda Bayrak, Defne Cezayirli, İdil Cömert, Alara Çelik, Sinem Demirel, Sezin Ergüner, Ecem Ersoy, Beyza Gülal, Elif Kaya, Dilan Kurhan, Dilara Küçük, Berkehan Yanılmaz, Koray Yıldırım ve fen lisemizden Alp Albay, Ekvator ve Malawi devletlerini temsil ettiler. İdil Cömert, Ekvator büyükelçisi ve Dilara Küçük ise Malawi büyükelçisi olarak görev aldı.

Öğrencilerimiz devlet destekli siber savaş ile nasıl mücadele edileceğinden, yerli halkın taleplerine ve dünya finansal piyasalarının denetleme önlemlerine kadar bir çok konuyu ele aldı. Sağlık ve Gençlik Komitesinde Beyza Gülal’ın çocuk kaçakçılığıyla mücadele hakkındaki önergesi ise oy çokluğuyla kabul gördü ve genel meclise taşındı.