Team Terakki’ye FLL Turnuvası’nda “Yenilikçi Proje Birincilik Ödülü”

988

Levent Yerleşkemizden lise ve fen lisesi öğrencilerimizin yer aldığı Robotik takımımız Team Terakki,  Bilim Kahramanları Derneğinin 19 – 20 Şubat tarihleri arasında düzenlediği FIRST LEGO League (FLL) Challange turnuvalarında “Yenilikçi Proje Birincilik Ödülü”nü aldı.

Öğrencilerimiz “Cargo-Connect” temasıyla gerçekleşen turnuvada başarılarını; proje sorunlarına kapsamlı bir anlayış kazandırmak için çeşitli kaynaklardan yararlanıp yenilikçi ve iyi araştırılmış bir çözüme ulaştırarak ve tüm bunları çevrelerine ve jüriye en etkin şekilde anlatarak elde ettiler.

Öğrencilerimiz, Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Gamze Aydın’ın rehberliğinde süreç boyunca araştırmalar yapıp alanında uzman kişilerle görüştüler ve taşımacılık konusunda özgün bir proje ürettiler.

Proje sürecinin yanında; FIRST tarafından belirlenen robot görevlerini başarıyla gerçekleştirmek için otonom bir robot tasarlayıp programlamasını yaptılar ve bu sırada takım çalışmasının, iş birliğinin önemini de gösterdiler.

Yaptıkları detaylı araştırmalar sonucunda tohumların taşınması üzerinde çalışmaya karar veren öğrencilerimiz sorunu; Express tohum taşımacılığında tohumların fazla sıcaklık ve neme maruz kalması, bu doğrultuda verimliliklerini kaybetmesi olarak belirlediler. Sorunlarının analizi ve veri toplama süreçlerinde; tohum şirketleri, ziraat mühendisleri, Tarım ve Orman Müdürlükleri ile görüşmeler yapan öğrencilerimiz bir problem çözme sürecinin tüm basamaklarını yaşayarak keşfettiler. Belirledikleri soruna çözüm olarak; ortamı her tohumun ihtiyacı olacak sıcaklık ve nem derecesinde sabit tutması için bir kutu geliştirdiler. Bu kutuyu tamamen Bilgisayar Bilimi derslerinde öğrendikleri elektronik ve programlama becerileriyle geliştiren öğrencilerimiz projeleriyle tohumların tam verimlilikte sağlıklı bir şekilde taşınmasını, tohum kaybının dolayısıyla maddi ve zaman kaybının minimuma inmesini ve tarıma teşvikin artmasını hedeflediler.

Tüm aşamalarda uzmanlarla yaptıkları toplantılar, öğrencilerimizin hitabet, ikna yeteneklerini; bir takım içinde uyumlu çalışabilme ve takım olarak hareket edebilme becerilerini geliştirdi.