Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurguya Yolculuk

1058

Her iki yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 17 Şubat Perşembe günü “Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurguya Yolculuk” başlıklı çevrim içi söyleşide Yazar/Çevirmen Çiğdem Erkal’la buluştu.

“Uçan Mabet” kitabının yazarı; “Yüzüklerin Efendisi”, “Yerdeniz Serisi”, “Ejderha Mızrağı Destanı” adlı kitapların çevirmeni Çiğdem Erkal söyleşisi Tepeören Yerleşkemizden öğrencimiz Defne Fidancı (7B) ve Levent Yerleşkemizden Ali Sadi Yener’in (7I) moderatörlüğünde gerçekleşti. Söyleşiye katılan öğrencilerimizin Google Forms üzerinden toplanan soruları moderatörler aracılığıyla söyleşiye yön verdi.

Erkal söyleşide, fantastik ve bilim kurgu edebiyatının fark ve benzerlikleri, iyi bir bilim kurgu eserin özellikleri, masalların bilim kurgu ve fantastik edebiyatla ilişkisi, iyi bir çeviri eserin özellikleri gibi pek çok başlığı ele aldı.

Söyleşi, Erkal’ın “Okumak, sadece metinleri değil, dünyayı da gözlemlemektir. Bu nedenle zorunlu okumalarınız dışında içinizden ne gelirse okuyun ama yeter ki okuyun.” cümleleriyle sona erdi.