Şiir Saldım Gökyüzüne

2693

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul öğrencilerimiz, “21 Mart Dünya Şiir Günü”nü gökyüzüne şiirler salarak kutladı.

İlk kez 1999 yılında UNESCO’ tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan “Dünya Şiir Günü”nün amacı farkındalık yaratmak, ulusal, evrensel ve bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak; insanları şiir okumaya ve yazmaya teşvik etmek.

Öğrencilerimiz, Dünya Şiir Günü’nde duyguları en iyi ifade etme aracı olan şiiri tüm öğretmenleri ve arkadaşlarıyla buluşturdu. Pazartesi sabahı bayrak töreni öncesi konferans salonunda bulunan öğretmenlerimiz, hazırlanan şiir sepetlerinden kendileri için bir şiir seçti. Öğrencilerimiz, teneffüslerde de tüm Terakkilileri ziyaret edip şiir verdiler. Böylece bir anda okuldaki pek çok kişi şiir okumaya başladı. Seçtikleri şiirlerde kendilerine benzer yönler bulan Terakkililer, kendilerini özel hissettiklerini dile getirdi.

IMG_1383

Beşinci dersin sonlarına doğru koridorlarında öğrencimiz Arda İşcan’ın (8A) davul eşliğindeki duyurusuyla kendileri için hazırlanan etkinlikten haberdar olan öğrencilerimiz, büyük bir coşkuyla “Şairler Meydanı”nda kendileri için hazırlanmış bölümlerde yerlerini aldılar. Arda İşcan’ın: “Önce ses vardı, sonra söz… Sonra şair… Sonra şiir… Herkesten birkaç duyu fazlası vardır şairlerin… Aşkı da, ayrılığı da hüznü de sevinci de kendi aynalarından yansıtırlar. Buna bir de müziğin tılsımını ekleyin ve öyle düşünün şiir ve şairin serüvenini… Şiir, çağının seslerinin yankısını taşır: Kahkahalar, çığlıklar, ıslıklar… Aşk şarkılarına marşlar karışır, ağıtlara çocuk sesleri. Çok sesli bir korodur şiir, bir orkestra. Eskimeyen, yaşamaya övgüdür, adalete, aşka. Kendisi de dâhil hayata itirazdır. Kendisine de karşıdır, itirazına da… Bir de kendisi dışında her şeydir. Şiir, şiirden başka bir şey değildir!” sözleriyle başlayan gösteri, 6. sınıf öğrencilerimizden Asya Tunç (6A), Kaan Şapoğlu (6B), Pelin Pak (6A) Ege Dolmacı (7B), Tuna Gürer (7B) ve Dila Değirmenci’nin (7A) bölüm bölüm seslendirdikleri Can Yücel’in “Her Şey Sende Gizli” şiiriyle devam etti.

Şiir sonrasında gösteride görev alan öğrencilerimiz, ellerindeki balonların uçlarına bağlı olan şiirleri gökyüzüne bırakarak dünyayı şiirin güzelleştireceğini herkese yeniden hatırlattı.