Şair-Yazar Gonca Özmen Öğrencilerimizle Şiir Üzerine Söyleşti

588

Lise 11. sınıf öğrencilerimiz, IB Film ve Bilgi Kuramı öğretmenimiz şair ve yazar Gonca Özmen’le şiir üzerine kütüphanemizde bir söyleşi gerçekleştirdi. Dünya Şiir Günü kapsamında Levent Yerleşkemizde 24 Mart Cuma, Tepeören Yerleşkemizde 28 Mart Salı günü düzenlenen söyleşide Özmen, kendi şiir birikimini paylaşırken, Türk edebiyatının önemli şairlerinden biri olan İlhan Berk şiirleri üzerine de değerlendirmeler yaptı.

Özmen, ilk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen 21 Mart Dünya Şiir Günü‘nün amacının “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak” olduğunu açıklayarak konuşmasına başladı. Ardından, 1996’da Mazhar Candan, Mehmet H. Doğan, Talât Halman, Gülseli İnal’ın ve Tarık Günersel’in kuruculuğunda açılan Şiir Uzayı Laboratuvarı’ndan ve bu oluşumun Dünya Şiir Günü’nün kutlanmasındaki etkisinden bahsetti.

Sonrasında II. Yeni şairlerinden İlhan Berk’le dostluğunu anlattı. Berk’in hayat hikayesini, fotoğraflarla destekleyerek gözler önüne serdi. Zor geçen bir çocukluğun ardından şairin nasıl dünya çapında bir sanatçıya dönüştüğünü paylaştı.

Berk’in kadim uygarlıklardan cinselliğe, nesnelerden şehirlere, şifalı otlardan şairlere kadar “her şeyi” şiirin alanına dahil ettiğini ifade etti. Şairin yayımlanmış kitaplarının listesini öğrencilerle paylaşırken yabancı dillerde yayımlanmış kitaplarına da dikkat çekti, Berk’in evrenselliğine vurgu yaptı; bunun nasıl olabildiğini öğrencilerimizle irdeledi.

İlhan Berk’in “Üç Kez Seni Seviyorum Diye Uyandım” şiirinin analizini de yapan Gonca Özmen “Cumhuriyetin ilk günleri gibiydi yüzün” dizesi üzerine öğrencilerimizin düşünmesini istedi. Bu dizenin anlamsal zenginliğini öğrencilerimizle tartışan şair onlara yeni bakış açıları kazandırdı.

İlhan Berk’in el yazısı ile tuttuğu defterlerin, bazı çizimlerinin, hakkında açılan sergilerin, yayımlanmış kitaplarının fotoğraflarını da paylaşan Özmen, İlhan Berk’in hayatını ve sanatçı kimliğini her yönüyle öğrencilerimize tanıttı.

Etkinliğin sonunda 2020 Yunus Nadi Şiir Ödülü’nü alan “Bile İsteye” adlı kitabında yer alan ve arkadaşı Gamze için yazdığı “Yama” şiirini okudu. Atölye sonunda öğrencilerimizle fotoğraflar çektirdi ve onlar için kitaplarını imzaladı.

Dünya Şiir Günü kapsamında yapılan diğer tüm etkinliklerimizi içeren haberi buradan okuyabilirsiniz.