Terakkililer Fen Laboratuvarlarımızda Buluştu

663

Her iki yerleşkemizde ilkokul 1. sınıf ve ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 13 – 24 Mart tarihleri arasında Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında “Bilime İlk Adım” etkinliği yaptılar. İlkokul öğrencilerimiz, ortaokul öğrencilerimizin liderliğinde gerçekleşen bu etkinlikte ilk kez bilimsel bir çalışmanın basamaklarını deneyimledi.

Ortaokul Fen Bölümümüzün düzenlediği etkinlikte 8. sınıf öğrencilerimiz, iklim ve hava olayları konusunda öğrendikleri bilgileri kullanarak, “Yağmur Oluşumu” ile ilgili bilimsel bir deney hazırladılar. Böylece 1. sınıf öğrencilerimiz, “Dünya’nın İşleyişi” temasında öğrendikleri yağış türleri bilgilerini, bilimsel bir deneyle ispat etme şansı elde ettiler. 8. sınıf öğrencilerimiz ise fen dersinde iklim ve hava olayları konusunda öğrendikleri bilgileri ders dışında farklı bir etkinlikte kullanma şansı yakaladılar.

Ayrıca 1. sınıf öğrencilerimiz laboratuvar ortamında bir bilim insanının izlediği bilimsel süreç basamaklarını öğrenirken, “sabır”, “yardımseverlik”, “sorumluluk” değerlerinin bilimsel çalışmalarda ne kadar önemli olduğunu fark ettiler. 8. sınıf öğrencilerimiz de bu değerleri davranış haline dönüştürdüğü bir deneyim yaşadılar. Etkinliğin sonunda öğrencilerimiz, “Bilime İlk Adım” sertifikalarını alarak etkinliği başarıyla tamamladılar.