"Rasyonel Sayılar Sıraya! Sayım Var!" TÜBİTAK'tan 3.lük Ödülü

2597

11A sınıfı öğrencilerimizden Başak Özgür ve Elif Yurdakul, 26 – 29 Mart tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsünde yapılan “44. Ortaöğretim Öğrencileri TÜBİTAK Araştırma Projeleri Avrupa Bölgesi” finallerinde Matematik alanındaki “Rasyonel Sayılar Sıraya! Sayım Var!” adlı araştırma projeleriyle 138 okul arasında 3.lük ödülü kazandılar.

Öğrencilerimiz bu çalışmada; belli bir düzende rasyonel sayıları, pozitif doğal sayılarla birebir eşleştirerek sıraladılar ve elde ettikleri diziye ait kuralı tanımlamaya çalıştılar. Buradaki temel amaç ise dizilime ait fonksiyonu bağımsız bir değişkene bağlı olarak yazmaktı.

Georg Cantor’un ifade ettiği fonksiyon, iki bağımsız değişkene bağlı olduğundan dizilimin başındaki n. teriminin hangi rasyonel sayıyı verdiğini bulmak yetersiz kalıyordu. Bu nedenle öğrencilerimiz, tam değer fonksiyonu ve parçalı fonksiyonları kullanarak projelerindeki dizine ait fonksiyonu ifade ettiler. Böylece elde ettikleri fonksiyonun tersini alarak, aynı zamanda herhangi bir rasyonel sayının dizilimdeki baştan kaçıncı terim olduğunu bulmuş oldular.