Prof. Dr. Remzi Sanver’le “Üniversiteli Olmak”

3407

Levent Yerleşkemizden lise 12. sınıf öğrencilerimiz, 21. Kariyer Günlerimiz kapsamında Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Milli Merkezi’nde (Centre National de la Recherche Scientifique – CNRS) araştırma direktörü olan Prof. Dr. Remzi Sanver’le 5 Nisan Çarşamba günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de buluştu.

“Üniversiteli Olmak” başlıklı konferansta Sanver öğrencilerimize, “Üniversiteli Olmak” ana temasından bahsederken kendisinin aslında lisansını tamamladığı alanı hiç yapmadığından ancak lisans eğitiminin ve üniversite hayatının kendisine çok değer kattığından bahsederek sözlerine başladı. Öğrencilerimize yeni kuşağın çok aydınlık ve dinamik olduğunu düşündüğünden bahseden Sanver, okumayı düşündükleri bölümlerin “ray” değiştirmeye fırsat sağlayabilecek bir bölüm olmasının, esneyebilmeye imkan sağlayabilmesinin önemi üzerinde durdu. “Üniversite mi? Bölüm mü?” sorusuna ise bölüm tercihi yapmaları önerisinde bulunurken, karar verdikleri bölümü hakkını verebilecek bir üniversitede okumalarının önemine vurgu yaptı.

Üniversite eğitiminde bilgiye ulaşmaya yönelik yolların öğrenildiğini, güçlü formasyonun iş hayatında öğrenebilme gücü verdiğini ifade etti. Bu nedenle üniversite seçimi yaparken öğretim üyelerinin açık bir dünya görüşüne sahip olup olmadıklarını araştırmalarını, üniversitenin özgür düşünce iklimini sağlayabilecek bir üniversite olmasına dikkat etmelerini önerdi. Alacakları diplomanın önemli bir kartvizit olduğunu unutmamalarına dikkat çekti. Erasmus’ta en aktif ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu dile getiren Sanver, öğrencilerimize fırsatları varsa eğer yurtdışında vakit geçirmelerini tavsiye etti.

“Üniversite sonrasında yapılacak ‘iş’ sizi dünyaya açmalı ve dünyayla entegre edebilmeli.” diyen Sanver, ikinci bir dil bilmenin ve güçlü sosyal ilişkilerin katkılarını unutmamak gerektiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı ve öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak 21. Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu sene gerçekleşecek diğer “21. Kariyer Günleri” etkinlikleri: “Başarı Öyküsü3”, “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversite Gezileri: Koç, Boğaziçi, Sabancı, Acıbadem Üniversiteleri”, “Ders Seçim Konferansı”, “Meslek Gözlem Çalışmaları”, “Meslek Tanıtımları” ve “Tercih Konferansı”.