Terakkililer Moleküler Biyoloji Çalıştayı’na Katıldı

2673

Tepeören Yerleşkemizden lise 10A sınıfı öğrencilerimiz Fatma Melisa Gemeç ve Betül Daşgın, Biyoloji öğretmenimiz Ayşegül Sevimay, VKV Koç Özel Lisesi Biyoloji Bölümü’nün 16 – 17 Mayıs tarihlerinde organize ettiği Moleküler Biyoloji Çalıştayı’na katıldı. Bu çalıştayda Anadolu Yakasındaki okullardan öğretmen ve öğrenciler yer aldı.

Çalıştayın ilk günü öğrenci sunumlarıyla başladı. Sunumlarda DNA çoğaltma yöntemi olarak PCR uygulaması ve Elektroforez cihazı kullanarak DNA parmak izi tekniğini anlattılar. Ardından, parmak izi deneyi uygulamaları gerçekleşti. İlk gün, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Merkezi’ne düzenlenen geziyle sona erdi.

İkinci günde, önceki gün yapılan deneyin sonuçlarını tartıştılar. DNA parmak izi tekniği ile suç mahallinden alındığı varsayılan DNA ile üç farklı şüphelinin DNA’larını karşılaştırıp suçluyu tespit ettiler.

Harvard Üniversitesi’nden Evrim Biyoloğu Andrew Berry,  “Big Data: The Power of High Throughput Genomics (Büyük Data: Yüksek Verimli Genomiğin Gücü) adlı sunumunu gerçekleştirdi. Bu sunumda şu an elimizde olan genetik bilginin büyüklüğünden ve insanların geçirdiği mutasyonlardan bahsetti.

Acıbadem Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Neval Sevinç ise  “Gene editing: The Good, the Bad and the Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin)” isimli bir sunu

m yaptı. Sunumda gen teknolojisinin geldiği noktada neler yapılabildiği, neler yapılamadığı ve genetik mühendisliğinin tarihçesi verilerek yeni teknolojik gelişmelerden söz etti. Ardından öğrenciler merak ettikleri sorulara cevap aldılar.