Ortaokul Öğrencimiz Yazdığı Mektupla İkincilik Ödülünün Sahibi Oldu

1422

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul öğrencimiz Azra Başak (6A), “Bil Ecdadı, Koru Vatanı” konulu mektup yazma yarışmasında 2. oldu ve ödülünü 26 Mart Cuma günü düzenlenen törenle aldı. Öğrencimiz; Tuzla Belediyesinin, Çanakkale şehitlerini anmak ve yaşatmak amacıyla Tuzla ilçesi genelinde okuyan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlediği bu yarışmadaki başarısını aşağıda yer alan mektubuyla elde etti.

 

“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

‘Gömelim gel seni tarihe’ desem, sığmazsın.” der ünlü dizelerinde Akif yüceliğinizi anlatmak için. Tarihe bile sığmayan kahramanlarımıza selam olsun…

 

Ey, Bu Vatan için Toprağa Düşmüş Asker!

Gencecik bedenlerinizdi yâre gider gibi ölüme koşan, vatan sevginiz değil miydi yüreklerinizi iman ile dolduran? Kanınızdı, şanlı bayrağımızı dalgalandıran. “Çanakkale geçilmez!” cümlesini tarihin sayfalarına yazdıran.

Ecdadı tarihe sığmayan kahramanlarına hala yanar içimiz ancak onların evlatları olarak yolumuz da hep ilerlemeye, mücadeleye dönüktür bizim. O günleri yaşamasak da sizleri hiç görmesek de aldığımız nefes ve üzerinde yaşadığımız her bir karış toprak ile birbirimize derinden bağlıyız. Ailelerinizi bir an bile düşünmeden geride bırakarak vatan toprağını kendinize “ana ve baba” bildiniz. Bizim geleceğimiz için yaşadığınız o acılı günleri sizlere mutluluk olarak geri verebilseydik keşke!

Ölümün yazgıya dönüştüğü bu ortamda yaşadıklarınızı sadece kitaplarda okuduğumuz zaman zihnimizde canlananlar bile yürekleri dağlamaya yetiyor. Toplar, kılıçlar ve özellikle mermiler… Her birinin bir askere denk geldiğini öğrendik. Sizler, bizlerin bugünkü huzuru için canınızı hiçe saydınız.

Bugünlerde yediğimiz ekmeğin, içtiğimiz suyun, o günlerde ne kadar zor bulunduğunu hatırladıkça elde ettiğimiz nimetlere daha sıkı tutunuyoruz. Bu şanlı zaferin yenilmez savaşçılarının; cephede korkunç ateşler altında yıkılmadan, nasıl mücadele verdiğini öğrendikçe bizler de vatanın ne denli kıymetli olduğunu anlıyoruz.

Eğer bu topraklarda yine vatanın bağımsızlığı tehlikeye düşerse tek bir an bile düşünmeden, sizlerden öğrendiğimiz gibi vatan için mücadele edeceğiz.

Bizlere cennet gibi bir vatan bırakan ecdada şükran, sevgi ve saygıyla…

 

Azra Başak (6A)
Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Ortaokulu