Ortaokul Öğrencilerimiz İspanya’yı Gezdi

2892
ispanya gezisi

Levent Yerleşkemizden ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 16 – 20 Mayıs tarihleri arasında İspanya’da Barcelona, Girona, Figueras şehirlerini ve Andorra Prensliğini yakından tanıdı. Sosyal Bilimler Bölümümüzün organize ettiği bu geziyle öğrencilerimiz, kültürel etkinliklerin ve gezilerin toplumlar arası etkileşimdeki rolünü fark etti.

Gezimizin ilk gününde öğrencilerimiz, Akdeniz’in batı kıyısında yer alan, Romen, Arap ve Hristiyan kültürlerinin zengin bir karışımı olan liman şehri Barcelona’ya ulaştı. Yapılan panoramik şehir turunda Sagra de Familia Kilisesi, Plaza de Catalunya; Plaza Espanya ve Antoni Gaudi eserlerinden UNESCO Dünya Miras Listesine alınmış, ilginç mimari özelliği olan Casa Milà Barcelona ve Casa Batlla’yı gezdiler. Öğrencilerimiz, yapılan panoramik şehir turunun ardından, Mirador’a tepesine çıkarak, şehri bütün olarak görüp fotoğrafladılar. La Barceloneta’da yer alan Akdeniz kıyısındaki limanda yürüyüş yaptılar.

İkinci gün öğrencilerimiz, Figueres şehrinde bulunan Dali Müzesi ve Girona şehir turunu gerçekleştirerek, kültür ve tarih dolu zamanlar yaşadılar. Ünlü ressam Salvador Dali’nin yaşadığı Figueres şehrinde yapılan kısa bir turun ardından Salvador Dali Müzesi’ne gittiler. Rehberleri, Katalan sürrealist ressam Dalí hakkında öğrencilerimize bilgi verdi. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiş olan sanatçının en iyi bilinen Belleğin Azmi eserinin incelenmesi ile başlayan müze turunda Dali’nin ressam kimliğinin yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle ilgilendiğini öğrenmeleri Dali’ye hayranlıklarını daha da artırdı.

ispanya gezisi

Müze gezisinin tamamlanmasının ardından, müzenin bahçesinde yer alan kafede öğle yemeği yiyerek o büyülü atmosferi soluma fırsatı buldular ve büyük bir deneyimle müzeden ayrılıp orta çağdan kalma tarihi Girona şehrine doğru hareket ettiler. Şehrin; Katedrali, Yahudi Mahalleleri ve dar sokaklarında dolaşan öğrencilerimiz, rehberlerinin anlattığı ilginç ve heyecanlı hikayeleri ilgiyle dinledi. Girona şehrindeki turlarını tamamladıktan sonra, Barcelona şehrine vardılar. İkinci günü, Hard Rock Cafe’de yedikleri akşam yemeğiyle tamamladılar.

Gezimizin üçüncü gününde durakları Andorra Prensliğiydi. Sabah kahvaltısının ardından, Andorra Prensliğine giden öğrencilerimiz, Fransa-İspanya sınırında konumlanmış olan bu küçük prenslikte dünyanın en küçük ülkelerinden birini görebilme, doğal güzellikleri arasında yürüyebilme, Pirene Dağları eteklerinde dolaşabilme şansını yakaladılar. Bununla birlikte, Salvador Dali eserlerini şehrin her yerinde olduğunu fark ettiler. Sonra, Andorra’dan ayrılarak Barcelona’ya doğru yola çıktılar. Barcelona yat limanında akşam yemeğiyle günü sonlandırdılar.

Dördüncü günde önce, Gaudi’nin hayat verdiği Parc Guell’i gezdiler. Barselona’daki zengin iş adamlarından oluşan bir grup, insan için yapılmaya başlanan ve bahçeli evlerden oluşan bu Gaudi eserini büyük bir ilgiyle inceleyen ve hikayelerini dinleyen öğrencilerimiz, eşsiz bir görsel şölen ve zeka ile karşılaştıklarını belirttiler.

ispanya gezisi

Parc Guell’i gezdikten sonra İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu olan, Estadio Nou Camp (Stadyum)’a doğru yola çıktılar. Tüm dünyada Camp Nou olarak anılan stadyumun resmi ismi Estadi del Futbol Club Barcelona (‘FC Barcelona Stadyumu’)’dır. Öğrencilerimiz stadyuma ulaştıktan sonra yerel rehber eşliğinde stadyuma giriş yaptılar. İlk olarak müzesini dolaştılar, toplantı salonunu ve soyunma odalarını gezdiler ve soyunma odasından sahaya çıkarak heyecan verici bir deneyim yaşadılar. Stadyumda sporcuların kulübesinde oturdular, bol bol fotoğraf çektirdiler ve bu havayı solumanın mutluluk verici olduğunu belirttiler. Formalarını aldıktan sonra da stadyumdan ayrıldılar.

Sonra, Barcelona’nın en otantik bölgelerinden biri olan Gotik Mahalleye gittiler. Roma duvarları, ortaçağ yapıları, romantik meydanları, Katedrali, kiliseleri, labirentli sokakları ile Gotik Mahalle (Katalanca’da Barri Gotic veya İspanyolca’da; Barrio Gotico)’nin Barselona tarihinin başladığı yer olduğu bilgisini edindiler. Gotik Mahalle turunun ardından Barselona’nın kalbi konumundaki La Rambla’ya giderek bu caddenin havasını soluma, kafelerinde keyfini çıkarma, ailelerine ve kendilerine küçük hediyeler alarak anılarını kalıcı hale getirme fırsatı yakaladılar.

Günün finalini ise müzik ve dans gösterisinin yer aldığı Flamenko Show izleyerek yaptılar.

Beşinci günde ise İspanya ile vedalaştılar. Dolu dolu geçirdikleri İspanya gezisinden kültürler arası eğitim, tarih, sanat, spor gibi birçok kazanımla dönmelerinin yanı sıra önemli bir yurt dışı deneyimi yaşadılar. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapısı ile İspanya gezisi, öğrencilerimiz için unutulmaz anılarla doluydu.