Oktay Aydın’dan SBS – 2013 Sınavda Başarı, Taktik, Tercihler Konferansı

2178

Yurtiçi Üniversite Danışmanımız Oktay Aydın 11 Ekim Perşembe günü, öğrencilerimize ve velilerimize SBS-2013 konferansı verdi.

Aydın, sınavların yaşamımızdaki yerinden bahsederek sınav detaylarını anlattı; sınav soru sayıları, testleri ve puana katkı düzeyleri, ham puan hesaplama formülleri, okul puanı etkisi ve katkısından söz etti. Buna ek olarak uluslararası yarışmalardan gelecek ek puanlar hakkında da açıklama yaptı.

Aynı zamanda öğrencilerin ders çalışmasını engelleyebilecek televizyon dizileri, bilgisayar, internet ve konsul oyunlar gibi etkenler hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Öğrencilerin SBS’de başarılı olması için öncelikle kişisel sonucu bir hedef belirlemeleri, konuları okulda öğrenip soru çözerek pratik yapmalarını ve böylece bir tarz oluşturmaları gerektiğini anlatan Aydın, yapılamayan soruların üzerine giderek pes etmemeleri konusunda da öğrencileri uyardı.

Sınav boyunca sürenin sonuna kadar kullanılmasının ve sorular aynı değerde olduğu için zor ya da kolay ayrımı yapmadan soruların sırayla çözülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Aydın, öğrencilerin fark yaratan bireyler olmayı hedeflemelerini ve şansın ancak istikrarlı bir çalışma ile yaratılabileceğini söyleyerek konuşmasını bitirdi.