Oktay Aydın Değişen Sınav Sistemini Velilerimize Anlattı

2216

Yurt İçi Üniversite Danışmanımız Oktay Aydın, Anadolu ve Fen Liseleri 10. sınıf öğrencilerimizin velilerine, 25 Eylül Salı günü Türkiye’de üniversite giriş sistemi ile ilgili bilgi aktardı.

Aydın, velilere Yükseköğretime Geçiş Sınavı – YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavları – LYS ile ilgili olarak sınavdaki testler, testlerdeki soru sayıları, sınav süreleri, puan türleri, puanlarda testlerin katkı %’leri ve Ortaöğretim Başarı Puanı – OBP gibi teknik konular üzerinde durdu.

Üniversite giriş sınavlarına hazırlıkta gençleri ders çalışmaktan, test ve soru çözmekten alıkoyabilecek engelleri paylaştı. Özellikle de bilgisayar ve internet oyunlarına olan bağımlılığın öğrencilerin günlük yaşamlarını olumsuz yönde nasıl etkileyebileceğini anlattı.

Başarılı olmuş olan adayların neler yaparak başarılı olduklarını örnekleyen danışmanımız, basari icin en onemli noktalarin, hedef koyma, girilecek bolumun belirlenmesi, bolumun puan turu ve girilecek sinavlarin saptanmasi, duzenli calisma ve cok soru cozmek en onemlisinin de okuldaki derslere gerekli ozeni gostererek gerekli bilgilerle yeterince donanmanın önemininden söz etti.

Sınav anında yapılması gereken konular ve adayların izleyecekleri taktikler konferansın diğer bir konusuydu. Son olarak Aydın, velilere onlara düşen sorumluluk ve ödevleri aktardı.

Oktay Aydın konferansta velilerimizin çocukları ile kurdukları iletişimin niteliği ve gösterdikleri ilginin önemi üzerinde de durdu.