Öğretmenimizden “Anaokulundan Liseye Eğitim Teknolojilerinin Kullanımı”

2243

Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Eda Karaçelebi, 25 Şubat Perşembe günü Saint Benoit Fransız Lisesi’nin düzenlediği 2. Dijital Bahar etkinliğinde farklı okullardan ve ülkelerden gelen eğitimcilerle “Anaokulundan Liseye Eğitim Teknolojilerinin Kullanımı” adlı sunumunu paylaştı.

Karaçelebi;  sürekli gelişen dünyada oluşan jenerasyon farklılıklarını anlatmak için kullanılan “Dijital Yerli -Dijital Göçmen” ve “ X, Y ve Z Kuşağı” kavramlarından bahsetti. Teknolojinin sürekli gelişiminin eğitim alanına yansımasına ve klasik eğitim yöntemlerinin, oluşan yeni jenerasyonun ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğuna değindi. Öğrencilerin daha etkin ve kalıcı öğrenmelerini sağlamak için, alternatif eğitime ihtiyaç duyulduğunu ve bu ihtiyacı karşılamada eğitim teknolojilerinin kullanımının gerekli olduğunu anlattı. Eğitim teknolojilerinin sunduğu farklı yöntem ve tekniklerle hazırlanabilecek etkinliklerden örnekler verdi.

Sunumunda farklı yaş seviyelerinde ve farklı derslerde;

  • Gerçek ve sanal dünyanın bilgisayar ortamında bir araya getirilmesiyle meydana gelen görüntü teknolojisi artırılmış gerçekliğin eğitim alanında nasıl yer alabileceğinden,
  • QR kodların nasıl aktivitelerde kullanılabileceğinden,
  • Dijital hikayelerin öneminden,
  • İnteraktif oyunların faydalarından,
  • Uygulanabilecek web 2.0 araçlarından,
  • Akıllı tahtaların nasıl kullanılırsa gerçek anlamda akıllı olacağından bahsetti.

Bu konularda Terakkili öğrenciler için hazırladığı ve uyguladığı örnek uygulamaları paylaşarak sunumunu bitirdi.