Öğrencilerimizin Paris Gezisi

529

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 18 – 22 Mayıs tarihleri arasında Paris’e bir kültür ve gezi turu gerçekleştirdi.

Gezinin birinci gününde ilk ziyaret rotası Eiffel Kulesi’nin en güzel göründüğü yer olan Trocadero Meydanı’ydı. Öğrencilerimiz burada tur rehberimizden çevre hakkında bilgi edindiler. Çevrede bulunan Chaillot Sarayı, Mimarlık Müzesi ve İnsan Müzesi’ni gezdiler. Güne panoramik şehir gezisi ve önemli yerler hakkında bilgi alarak devam ettiler: Concorde Meydanı, Montaigne Caddesi, Alexandre III Köprüsü, Luxembourg Sarayı, Arc de Triomphe, Champs-Elysées caddesi gibi. Öğleden sonra ise Quartier Latin mahallesinde bir anıt mezar olan, önemli sanat ve bilim insanlarına verilen değeri göstermek adına yapılan Panthéon yapısını ziyaret ettiler.

Gezinin ikinci gününde Parislilerin hayatlarına daha yakından şahit olabilmek ve iletişimsel dil kullanabilmek adına öğrencilerimiz yer altı deneyimi yaşayarak metro ile şehri keşfettiler. İlk durağımız geçmişten günümüze gelen birçok dünyaca ünlü sanatçının üzerinde stüdyoları bulunan Montmartre Tepesi idi. Öğrencilerimiz, hemen yakınında bulunan ve Kutsal Kalp Bazilikası olarak anılan Sacre Coeur Kilisesi ile ilgili tarihi bilgiler öğrenip, bazilikanın içini ziyaret ettiler. Çevrede bulunan Salvador Dali’nin evi de gezilen noktalardan bir diğeriydi. Sonra, dünyaca ünlü olan ve bir yangında mimari dokusunun bir kısmını kaybeden ve bu yüzden henüz ziyarete açılmayan Notre Dame Kilisesi ve St Michel Meydanı’nı gezdiler.

Öğrencilerimiz Fransa’da eğitim denilince ilk akla gelen üniversitelerden biri olan ve temelleri çok eski tarihlere, Orta çağ dönemine dayanan Sorbonne Üniversitesi’ni de görme imkanı buldular. Akşam saatinde ise Eyfel Kulesi’nin renkli ışık oyunlarına ve unutulmaz bir görsel şölene tanıklık ettiler.

Gezinin üçüncü gününde, 300 metre yükseklikteki Eyfel Kulesi’nin 2.katına çıktılar ve şehri panoramik bir şekilde izlediler. Eyfel Kulesi ziyaretimizden sonra Seine Nehri’nde tekne turu yaptılar. Teknenin geçtiği noktalar şu şekildeydi: Notre Dame Katedrali, Invalides, Pont Alexandre III, Grand Palais, Petit Palais, Concorde Meydanı, Tuileries Bahçesi, Orsay Müzesi, Louvre Müzesi, Pont des Arts, Institut de France, Pont Neuf, Île de la Cité – Cité Adası, Notre Dame Katedrali, Saint Louis Adası – Île Saint Louis‘ Institut du Monde Arabe, Eyfel Kulesi, Bir Hakeim Köprüsü Eyfel Kulesi. Tekne turunun ardından Paris’in 1. bölgesinde olan St Honoré Caddesi’ni gezdiler.

Gezinin dördüncü gününde öğrencilerimizin sabırsızlıkla beklediği Disneyland Paris gezisi gerçekleşti. Gezinin 5. gününde, halka açık, Paris’in görülesi en güzel cazibe alanlarından, 25 hektarlık alana sahip bir park olan Tuileries Bahçesi’ni gezdiler. Yunan sanatları bölümü, Kraliyet aileleri, Yakın Doğu ve Roma eserleri ve Leonardo Da Vinci’nin dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunu gördüler.

Havaalanına geçmeden önce ise son durak Opera Binası ve çevresiydi. Öğrencilerimiz, ünlü alışveriş caddesi’nde Galerie La Fayette ve opera çevresini ziyaret ettikten sonra dönüş yoluna geçtiler.

Bu gezide öğrencilerimiz okulda edindikleri ikinci yabancı dil Fransızcayı günlük yaşam pratiklerinde kullanma fırsatı buldular.