Öğrencilerimiz Uluslararası Konferansta Çalışmalarını Sundu

946

İlkokul ve lise öğrencilerimiz, Rusya’daki XXI Century Integration International School tarafından 11 – 12 Şubat tarihlerinde düzenlenen “Children for a Better World: Sustainable Development” adlı uluslararası çevrim içi konferansa katıldı. Öğrencilerimiz bu konferansta daha iyi bir dünya için sürdürülebilir gelişim konusunu dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerle birlikte ele aldı.

IB programı kapsamında PYP, MYP ve DP öğrencilerinin Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (UNSDG’s) yönelik yapılan araştırmaların ve projelerin sunulduğu konferansta:

Tepeören Yerleşkemizden ilkokul 4C sınıfı öğrencilerimiz Deniz Ela Abul ve Mira Cığızoğlu, PYP kategorisinde 14. maddedeki “Sudaki Yaşam” ile ilgili; plastik atıkların denizlerde yaşayan canlılar için yarattığı tehlikelerle ilgili farkındalık yaratmak ve bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili çözüm önerilerini paylaşmak için İngilizce bir kukla gösterisi hazırladılar.

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Defne Gürdal (11 IB G) ve Leyla Özgüder (11 IB I),  DP kategorisinde 4. amaç olan “nitelikli eğitim” konusunu, kısıtlı erişim imkânına sahip ortaokul öğrencilerine İngilizce ders verdikleri Bolu IBDP CAS* Projesi’yle anlattılar.

Diğer öğrencilerimiz Mete Alp Turgay (10 IB I) ve Deniz Küpeli (11 IB H) ise 13. amaç olan iklim eylemine yönelik yapılan Call to Earth Projesi’ni sundu. CNN tarafından 10 Kasım’da gezegeni korumak için harekete geçmek amacıyla düzenlenen farkındalık projesiyle öğrencilerimiz kullanılmayan kumaş parçalarını toplayıp, onları değerlendirerek alışveriş çantası yaptı ve bu çantaların iklime zarar veren plastik poşetlerin yerini alması hedefiyle anlaşmalı marketlerde insanlara dağıttı.

Öğrencilerimiz bu etkinlikle Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Gelişim Amaçlarını daha yakından tanırken, birçok ülkeden katılım sağlayan öğrencilere kendi seçtikleri bir yöntemle İngilizce sunum yapma, öğrenci ve konuşmacılarla sohbet etme fırsatı buldular.

*Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (International Baccalaureate Diploma Programme – IBDP) Yaratıcılık, Fiziksel Aktivite, Toplumsal Hizmet (Creativity, Activity, Service – CAS)