Lise Öğrencilerimiz Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığını Tartıştı

2105

Levent Yerleşkemizden 11. sınıf öğrencilerimiz, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 23 Mart Çarşamba günü araştırmacı, gazeteci ve yazar Ayşe Düzkan’la “toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı” konulu söyleşide bir araya geldi. Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün düzenlediği etkinlikte Düzkan, öğrencilerimizle gündelik hayatta karşılaştığımız kadınlık ve erkeklik rollerinin yarattığı sorunlar ve çözüm yolları hakkında konuştu.

Düzkan, sözlerine Feminizm konusunda pek çok erkeğin ve kadının ötekileştirmeci ön yargılara sahip olduğunu söyleyerek başladı. Feminizmin aslında sadece kadınların değil seçilmiş tüm toplumsal cinsiyetlerin mutluluğunu isteyen bir düşünsel ve eylemsel hareket olduğunu ama tarih içinde baskılanmış ve eşitlik talepleri görmezden gelinmiş toplumsal kesimler için pozitif ayrımcılık talep ettiğinden dolayı toplumumuzda yanlış algılandığını ifade etti.

Çoğunlukla örnek durumlar üzerinden ilerleyen söyleşinin sonunda öğrencilerimiz, sıkça karşılaşabildikleri durumlarda yaşadıkları deneyimlerle toplumsal cinsiyet ayrımcılığı arasındaki bağın farkına vardı.