Öğrencilerimiz, Rami Kütüphanesi “Biyomimetik Sergisi”ndeydi

138

Her iki yerleşkemizden ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, “Dünyanın İşleyişi” disiplinler üstü teması kapsamında “Doğa ve Tasarım” konusunda ilham almaları, tarihsel yapıları inceleme ve gözlemleme fırsatı bularak, saygı ve duyarlılıklarını geliştirmeleri amacıyla Rami Kütüphanesi’ne ve içinde yer alan Biyomimetik Merkezi sergi alanına düzenlenen geziye katıldı. Gezi, Levent Yerleşkemizden öğrencilerimizin katılımıyla 12-16 Şubat tarihleri arasında, Tepeören Yerleşkemizden öğrencilerimizin katılımıyla 22 Şubat Perşembe günü gerçekleştirildi.

Gezi, Rami Kütüphanesi kütüphanecileri tarafından binanın tarihi hakkında öğrencilerimize bilgi verilmesiyle başladı ve kütüphanenin farklı bölümlerinin tanıtılarak gezilmesiyle devam etti.

Öğrencilerimiz, Biyomimetik Sergisi’ne katılarak biyomimetik kavramının, insanların doğada bulunan sistemleri taklit ederek yaptıkları maddelerin, aletlerin, mekanizma ve sistemlerin tümünü ifade ettiği bilgisine ulaştı. Doğadan ilham alınarak yapılan havacılık, denizcilik, askeri teknoloji, bilim tarihi gibi farklı alanlara ait örnek tasarımları inceleyerek, merak ettikleri soruları sordu.

Rami Kütüphanesi bünyesinde kurulan şifahanede, kütüphaneye kayıtlı el yazmalarının ve nadir matbu eserlerin onarımlarının gerçekleştirildiği bilgisi verilerek, yapılan onarımların aşamaları uygulamalı olarak anlatıldı. Öğrencilerimiz daha sonra el yazması eserleri ve Kâtip Çelebi’ye ait çizimleri inceledi. Öğrencilerimiz “Çocuk Kitapları” bölümünde yaşlarına uygun kitapları inceleyerek, okuma olanağı da buldu.