Öğrencilerimiz Kariyer Günleri Konferanslarında; Meslek Tanıtımı: Hukuk

236

Levent Yerleşkemizde 28. ve Tepeören Yerleşkemizde,  11. Kariyer Günleri kapsamında gerçekleştirilen “Meslek Tanıtımı: Hukuk” konulu konferansta lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerimiz, Yemeksepeti Hukuk Başmüşaviri Avukat Duygu Tanıt ile bir araya geldi.

Levent Yerleşkemizde 9 Ocak, Tepeören Yerleşkemizde 11 Ocak’ta gerçekleşen etkinlikte konuğumuz ve aynı zamanda 2004 senesi Terakki Lisesi mezunu Duygu Tanıt; Terakki Lisesi öğrenciliği, üniversite ve kariyer seçimleri, aldığı hukuk eğitimi ve bu eğitimin şu an yürüttüğü işe katkılarını ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

Konferansta Tanıt, bu bölümü okumaya karar vermesi ve ailesinin bu karardaki etkisini anlattıktan sonra hukuk okumak isteyen öğrencilerimize önerilerde bulundu. Öğrencilerimize, iletişim becerilerini güçlü kılmalarının, ikinci bir yabancı dil biliyor olmalarının önemini anlatarak; hukuk mezunlarının avukatlık dışında; dış ilişkilerde, konsoloslukta, emniyet müdürlüğünde ve kamu görevlerinde çalışabileceklerinden bahsetti.

Hem Yemeksepeti’ndeki çalışma biçimi hem de bir avukatın nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunan Duygu Tanıt, ekip arkadaşlarını seçerken; adayların eğitimine, mezun oldukları okula, öğrenmeye açık olmalarına, problemlere çözme becerisine, stresli anlarda nasıl davrandıklarına, dil becerilerine ve kişilik özelliklerine dikkat ettiklerini aktardı.

Soru cevap şeklinde gerçekleşen buluşmada Tanıt, ileride; fikri mülkiyet ve veri işleme konularında hukuk sektöründe çok ihtiyaç olacağından bahsetti. Hukuk okurken aynı zamanda staj yapmanın çok önemli olduğuna değinen Tanıt, öğrencilerimize kariyer planlamalarını oluştururken kendi yapmak istedikleri mesleklere odaklanmaları konusunda önerilerde bulundu.

Terakki Vakfı Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi’nin yürüttüğü “Kariyer Günleri”, Levent Yerleşkemizde 28. ve Tepeören Yerleşkemizde 11. kez gerçekleştiriliyor. “Kariyer Günleri” kapsamında, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayılan etkinlikler düzenleniyor.