Öğrencilerimiz, “İstanbul Arkeoloji Müzeleri – Tarihin İzinde” Söyleşisine Katıldı

101

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, 28 ve 29 Kasım tarihlerinde, “İstanbul Arkeoloji Müzeleri – Tarihin İzinde” başlıklı interaktif söyleşide Arkeolog ve Müze Eğitmeni Yeliz Çetindağ Kuşan’la bir araya geldi.

Etkinlik, Tepeören Yerleşkemizde Serenay Özcana ve İsmet Yılmaz, Levent Yerleşkemizde Melis Naz Varcan ve Özgür Yalın isimli öğrencilerimizin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Sosyal bilgiler dersi ‘Kültür ve Miras’ ünitesi kapsamında, kültürel mirasın nesiller boyu özelliklerini kaybetmeyecek şekilde korunması ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen söyleşi öncesinde derslerde ‘Uygarlıkları Öğreniyoruz’ ve ‘Zengin Kültürümüz’ konuları kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Söyleşi konularını beslemek amacıyla Karga Ferahmuz’un Aşkı isimli kitap okundu ve kitaba yönelik etkinliklerin yer aldığı öğrenci sunumları gerçekleştirildi. Derslerde, ‘Kültürel Miras’ kavramına yer verilerek öğrencilerin farklı çalışmalar yapabilmeleri ve etkinlikler üzerinden kültürel mirasın hassasiyetinin farkına varmaları hedeflendi.

Söyleşi; moderatör öğrencilerimizin konuğumuz Yeliz Çetindağ Kuşan’a yönelttiği soruların yanı sıra, seyircilerin de katılımıyla interaktif bir şekilde sürdürüldü.

Söyleşide, ortak kültürel değerlerin korunmasında müzelerin önemine değinilirken, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Osman Hamdi Bey hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Kuşan, İstanbul’un mitolojik hikâyesinin anlatımı ile öğrencilerin dikkatini çekerek, tarihi yarımada ile ilgili bilgiler verdi.

Söyleşi sonrası yapılan değerlendirmede öğrencilerimiz deneyimlerini şöyle ifade etti:

-Söyleşi çok akıcı ve ilgi çekiciydi. Sosyal bilgiler dersinde öğrendiklerimizle ve okuduğumuz ünite kitabımız olan Karga Feramuz’un Aşkı ile çok bağlantılıydı. Somut ve soyut kültürel mirasımızın ne kadar zengin olduğunu ve onları korumamız gerektiğini bir kez daha fark etmiş olduk. Bu tür etkinlikler bakış açımızın zenginleşmesini sağlıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Selin Kurt (Levent – 5G)

-Ben söyleşiyi çok beğendim. Arkadaşlarımla birlikte vakit geçirmek ve konferans salonunda merak ettiğim soruları sorabilmek hep istediğim bir şeydi. Ama mitolojik öyküler biraz daha fazla olsa çok daha mutlu olurdum. Hatta daha başka zamanlarda bunun gibi söyleşiler yapılırsa çok mutlu olurum. Gelecek yıl da 5. sınıflara böyle etkinlikler yapılsın onlar da bu söyleşiyi dinlesin.
Arya Güneş Demir (Tepeören – 5D)