Öğrencilerimiz Işığa Giden Robotlar Tasarladı

1700

5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Bilim ve Teknoloji haftasında Fen Projeleri Koordinatörümüz Ziya Bahtiyar’ın süpervizörlüğünde bilimsel kavramları teknoloji alanında kullanmalarını sağlamak için gerçekleşen Işığa Giden Robot Atölyesi’nde “En Hızlı Giden Robot Tasarımı” ve “En Yaratıcı Robot Tasarımı” kategorilerinde robotlar tasarladılar, bu robotları da 20 Nisan Pazartesi günü bahçemizde yarıştırdılar.

Atölyenin birinci aşamasında öğrencilerimiz, elektrik konusu ile ilgili temel kavramları, günümüz teknolojisine uygun led ışıklar, ışığa bağımlı dirençler, baskılı devreler gibi geri dönüşümlü malzemelerle yaparak yaşayarak öğrendiler. İkinci aşamada ise edindikleri temel bilgilerle, baskılı bir devre üzerine çeşitli devre elemanlarını yerleştirerek ışığa giden robotlarının iskeletini oluşturdular. Öğrencilerimizin oluşturduğu robot iskeletleri, fen bilimleri öğretmenlerimiz Aylin Sarı ve Saadet Tarakçı lehimleyip son işlemlerden geçirdiler ve öğrencilerimize teslim ettiler.

Laboratuvarlarda ürettikleri robotlarla yarışan öğrencilerimizden Metehan Tarakçı (5A) En Hızlı Robot Ödülü’nü; Nil Bayrak (5A), Elif Ersoy (6A) ve Defne Özkan (7A) ise En Yaratıcı Robot Tasarım Ödülü’nü aldı.