Öğrencilerimiz İllüstratör Nalan Alaca’yla Söyleşti

1489

Her iki yerleşkemizden ilkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, 4 – 7 Mayıs tarihleri arasında “Korkusuz Pia’nın Orman Kitabı” eserinin illüstratörü Nalan Alaca’yla çevrim içi ortamda söyleşti.

Kütüphanemizin düzenlediği etkinlikte, resimlerle kendini daha iyi ifade ettiğini düşünen ve 50’den fazla kitabı resimleyen Alaca, nesli tükenmekte olan hayvanlara, doğaya, iklim değişikliğine çok önem verdiğini belirtti. Korkusuz Pia’nın Orman Kitabı’nı çizerken, amacının çocuklara gelecekteki yaşamın nasıl olabileceğini göstermek, bu konuda farkındalık yaratmak ve çok kişiye ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.  

Öğrencilerimizle birlikte nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağasını adım adım ilerleyerek çizen ve boyayan Alaca, çizimlerinde daha çok sulu boya, kuru boya ve dijital çizimi tercih ettiğini, çizim yapmak isteyen öğrencilerimize de her türlü kalemle, boyayla, sahilde, kumda vb her alanda çizim yapabileceklerini önerdi. Alaca öğrencilerimize, çizim aşamasında mükemmel olmaya çalışmamalarını, resmin zamanla gelişeceğini, çalışmaktan vazgeçmemelerini, görerek, bakarak, araştırarak çizimde gelişebileceklerini tavsiye etti. 

Öğrencilerimiz, sessiz kitapların, okuyan herkesin kendi yorumuna, değerlendirmesine, hayal gücüne ve yaratıcılığına göre farklı biçimlerde şekillendiğini, bu nedenle “Pia” karakterini çok sevdiklerini ve öğretmenleriyle birlikte Korkusuz Pia’nın yazılı hikayesini farklı bir biçimde yazdıklarını belirttiler. 

Çizim yaparken öğrencilerimizin sorularını da cevaplayan Alaca, söyleşi sonunda tüm öğrencilerimizin çizdikleri kaplumbağaları birbirleriyle paylaşmalarını sağladı.