Öğrencilerimiz “İklim Krizinin Gençlerde Yarattığı Eko-anksiyete” Projesiyle İkinci Oldu

1034

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul öğrencilerimiz, 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen İstanbul İli Ortaokullar arası 9. Sosyal Bilimler Projesi “İklimin Gölgesinde Dünya” temalı yarışmaya katıldı. Dokuz okulun yer aldığı yarışmada öğrencilerimiz, “İklim Krizinin Gençlerde Yarattığı Eko-anksiyete” konulu proje sunumuyla ikincilik ödülü aldı.

Öğrencilerimiz Ali Rüzgar Duru (5B), Berke İsapur (5B) ve İsmail Kaan Tarakçı (5B), FMV Ayazağa Işık Ortaokulunun düzenlediği bu yarışmaya Sosyal Bilgiler öğretmenimiz Çağla Funda rehberliğinde katıldı.

Öğrencilerimiz “İklim Krizinin Gençlerde Yarattığı Eko-anksiyete” projesinde çeşitli platformlarda, iklim krizi konusuyla karşı karşıya kalan insanları ve iklim krizinin etkisini gözlemleyerek bireylerin yaşadıkları eko-anksiyeteye dikkat çektiler. Konuyla ilgili anket hazırladılar ve anketin analizini yaptılar. Eko-anksiyeteyle ilgili çalışmalar yürüten ruh sağlığı ve hastalıkları profesörü bir uzman ile görüşerek konuyla ilgili merak ettikleri sorulara cevaplar aldılar. Yerli ve yabancı kaynaklardan araştırmalarını tamamlayan öğrencilerimiz, eko-anksiyeteye en çok gençler ve çocukların maruz kaldığını saptadılar. İklim krizinin sebep olduğu eko-anksiyetenin sadece patolojik olmadığı ve işlevsel olduğuna dikkat çeken öğrencilerimiz, bu durumun iklim krizine dur demek için harekete geçmemizi sağlayacağını belirttiler. Konuyla ilgili eylem planında ise, bireysel reçetelerin yanı sıra toplumsal tavır almanın oldukça önemli olduğunu vurguladılar. Doğada vakit geçirmenin ve doğayla temas ederek derinlikli bir ilişki kurmanın iklim krizi ile ilgili farkındalığı artırmadaki önemine dikkat çektiler. Hazırladıkları afiş çalışmasıyla eko-anksiyeteye dikkat çeken öğrencilerimiz, araştırma raporlarını yazarak çalışmalarını tamamladılar.