Öğrencilerimiz Farklı Disiplinlerden Sanat Çalışmalarını İnceledi

838

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencilerimiz, 17 Şubat Perşembe günü İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin “Etkileşimler” sergisini çevrim içi ortamda gezdi.

Rehberli olarak düzenlenen gezimizde öğrencilerimiz eğitmenleriyle buluşarak sergiden beş farklı sanat çalışmasını, sanatçıların ilham kaynaklarını ve farklı sanat pratiklerini tanıyarak, sanat çalışmalarını keşfetmek için bilmeceler çözdü ve görsel algılarını güçlendirecek sanat oyunları oynadılar.

Öğrencilerimiz, İstanbul Modern’in “Etkileşimler” sergisinde; ilham aldığı ve atıfta bulunduğu farklı sanat disiplinlerinden çeşitli konu ve isimlere odaklanan sanatçıların, etkileşimde bulundukları ve sanatın dalları arasında göndermeleri de işaret ettikleri eserlerini incelerken, başka sanat dallarının sanatçıların kendi üretimlerinin üzerindeki etkilerinin neler olabileceğini de keşfettiler.

Sergi turuna öncellikle Claude Monet, Vincent van Gogh, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun eserlerini inceleyerek ve bu sanatçıların esin kaynakları, ilgi ve merak alanlarının neler olabileceği ile ilgili çeşitli bilmece ve oyunlar oynayarak başlayan öğrencilerimiz daha sonra eğitmenleriyle birlikte sergide eserleri yer alan Thomas Ruff, Sarkis, Ramazan Bayraktaroğlu, Leyla Gediz ve Bengü Karaduman’ın resim, fotoğraf, video, enstalasyon gibi farklı disiplinlerde üretilmiş eserlerini incelediler ve beş farklı sanatçının kendi yapıtlarını ortaya çıkarma süreçlerindeki ilham kaynaklarını ve ifade biçimlerini keşfetmeye çalıştılar.