Öğrencilerimiz Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’ndeydi

2154

Lise ve fen lisesi öğrencilerimizden oluşan 17 kişilik grup, 16 – 20 Nisan tarihleri arasında öğretmenlerimiz eşliğinde İskoçya’nın Edinburgh şehrindeki dünyaca ünlü Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali programına katıldılar.

Şehrin çeşitli yerlerinde bilimsel etkinliklere katılan öğrencilerimiz, İskoçya Ulusal Müzesi‘nde ilk klonlamayı yapan İskoçların ünlü koyunu Dolly’sini, 65 milyon yıl önce yaşamış 16-17 yaşlarında 12 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük ikinci  T.rex iskeletini gördüler. Ayrıca müzenin içindeki Grand Gallery’de teknolojinin en son ürünlerinden 3D yazıcıların neler yapabildiğine tanık oldular. Camera Obscura’da Edinburgh şehrinin panoramik manzarasını görüp, birbirinden ilginç optik deneyimler kazandılar. Chairns Lecture Theatre’da gerçekleştirilen Sensational Science Show’da “Genetik çalışmalarla bir süper kahraman oluşturulabilir mi?” sorusuna cevap arayan öğrencilerimiz, sahneye çıkarak etkinliğin bir parçası oldular.

Gün içinde Edinburgh Üniversitesi’nde okul turu yaparak üniversite hakkında merak ettikleri soruları sordular. City Art Center’da “Acil Servis” ve “Macera Robotları” adlı çalıştaylara katılan öğrencilerimiz, özellikle acil serviste müdahale kısmından çok keyif aldıklarını dile getirdiler. Öğrencilerimiz, Dynamic Earth’e giderek dünyanın geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği hakkında 4D ve 3D film gösterilerine katıldıktan sonra Hoyrood Park’ta trekking yaptılar. Son gün ziyaret edilen Edinburgh hayvanat bahçesinde ise öğrencilerimiz dev pandayı, zebraları, aslanları ve birçok hayvanı yakından görme fırsatı buldular.