Öğrencilerimiz, “Canlıları Sınıflandıralım” Araştırma Çalışmasında

108

Her iki yerleşkemizde 16 – 20 Ekim haftasında, ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, “Canlıları Tanıyalım“ ünitesine giriş etkinliği olarak kütüphanede ‘Canlıları Sınıflandıralım’ isimli araştırma çalışması gerçekleştirdi.

Fen bilimleri bölümümüzün düzenlediği bu çalışma kapsamında öğrencilerimiz, kütüphanede kitapların hangi yöntem kullanılarak sınıflandırıldığını ve kitapları bu yöntem ile sınıflandırmanın sağladığı kolaylık hakkında bilgi aldı. Canlıların da kütüphanedeki kitaplar gibi benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırıldığını keşfetti.

4 kişilik çalışma gruplarına ayrılan öğrencilerimiz, masalarında bulunan kaynak kitapları kullanarak ve kütüphane bilgisayarlarından elektronik kaynaklara erişim sağlayarak kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamak için araştırma yaptı.

Kütüphanede gerçekleştirilen bu derste öğrencilerimiz, yaptıkları araştırmalar sonucunda verilen canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre 4 gruba ayırdı. Mantarlar ile bitkilerin neden aynı sınıfta incelenemeyeceğini yaptıkları araştırmalardan öğrenirken, aynı zamanda yapılan araştırmalar ile merak ettikleri ve akıllarına takılan soruların yanıtlarını da öğrenerek meraklarını giderdi.