Nepal Sosyal Sorumluluk Projemizin İkincisi Gerçekleşti

2394

6 öğrencimiz, Coğrafya Öğretmenimiz Nezihe Ecevit’in katılımıyla 27 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Nepal Sosyal Sorumluluk Projemizin ikincisinde Katmandu, Bandipur ve Pokhara’da farklı yaşamlara tanıklık ederek bireysel ve toplumsal sorumluluklara karşı farkındalıklarını geliştirdiler.

11. sınıflardan öğrencimiz Dilara Küçük’ün Nepal ile ilgili izlenimlerini GEO dergisi Mart 2014 sayısında yayımlanan aşağıdaki yazısında okuyabilirsiniz.

“Nepal Projesi’ne katılmaya karar verdiğimde aklımda birkaç yardım etkinliğine katılmak, tarihi anıtları gezmek ve fotoğaf çekmekten ötesi yoktu. Bana katacağı tek şeyin iki haftalık güzel bir tatil olduğunu düşünmüştüm. Fakat ilk günden yanıldığımın farkına vardım.

Çoğu kişi insanları mutlu etmekle mutlu olunabileceğini söyler, bir şeyleri paylaşmayı önerir. Ben Nepal’de bundan çok daha ötesini gördüm. Gittiğimiz köyde ufacık bir gülümsememiz karşısında gözlerinin içi gülen çocukların mutluluğunda payımın olduğunu hissetmek hayatımda yaşadığım en mükemmel histi. Nepal’in kültürü ülkemizden çok farklı. Başta alışamadığımız bir sürü koşul oldu. Fakat birkaç gün geçirip kültüre adapte olunca hepimiz telefonlarımızı ellerimizden bıraktık. Elektriği aramaz, wi-fi gücünü ölçmez, soğuk suyun altında duş yapmayı dert etmez olduk. Başta ‘Hayatta yemem’ dediğimiz yemekler lezzetli gelmeye başladı.

Hepimiz gördük ki, hayatta asıl önemli olan çok farklı şeylerdi. Koşullar farklı bile olsa mutlu yaşamlar vardı Nepal’de. Maddiyatın ne kadar önemsiz ve geçici, maneviyatın ise ne kadar da değerli, hatta paha biçilmez olduğunu gördük.

Bu projenin tek taraflı bir yardım projesi olduğunu düşünmüyorum. Biz minik ellere güzel hediyeler verdik. Onları bildiğimiz konularda eğittik. Ama onlar da bize çok önemli dersler verdiler. Somut objelerimiz olmadan da gülebileceğimizi hatta daha bile içten gülebileceğimizi öğrettiler. Geçirdiğim zaman için, “Kesinlikle hayatımda yaptığım en güzel şeydi” diyebilirim.”

Nepal Sosyal Sorumluluk Projemizin Fotoğraflarını görmek için tıklayınız.