Mimar Dilek Kayalar Konuğumuz Oldu

2171

Levent Yerleşkemizden mimar olmak isteyen lise, fen lisesi ve IB sınıfı öğrencilerimiz, 20. Kariyer Günlerimiz kapsamında 25 Şubat Perşembe günü “Mimarlık Tanıtımı” etkinliğinde mimar Dilek Kayalar’la buluştu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği etkinlikte Kayalar, öğrencilerimize bu meslekte çalışma alanının çok geniş olduğundan, isteğe bağlı olarak proje ya da saha mimarı olarak görev alınabileceğinden bahsetti. Mimarın, bir yapıyı hayal edip çizime çevirdiğini daha sonra inşaat, elektrik, makine mühendisi ve peyzaj mimarıyla birlikte binayı gerçekleştirdiğini, bu yönüyle mimarlık mesleğinin orkestra şefliğine benzetilebileceğini belirtti.

Projelerin yapımındaki diğer çalışanlarla ekip olabilmenin, insan ilişkilerinin, müşterinin ihtiyaçlarını anlamanın ve bir fikri hayata geçirmenin ne kadar değerli olduğunu anlattı. Mezuniyet sonrası; özel mimarlık şirketlerinde, büyük inşaat firmalarında ya da özel bir büro açarak serbest çalışılabileceğini söyledi. Bir mimarın yapı malzemeleri ile ilgili yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip etmesinin, değişik projelerde çalışıp bilgi ve deneyimini artırmasının mesleki kariyerini nasıl etkilediğine değindi.

İnsan nüfusunun artması ve eskiyen binaların yenilenme ihtiyacından dolayı mimarlık mesleğinin her zaman var olacağını düşünen Kayalar, bu mesleğin sabır gerektirdiğini belirterek mesleği sevmenin önemli olduğunun altını çizdi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz,  her yıl öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl gerçekleşecek diğer Kariyer Günleri etkinliklerimiz; “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversite Gezileri”, “Sunny ve BAU Apply Tanıtımı”, “Ders Seçim Konferansı”, “Meslek Gözlem Çalışmaları” ve “Tercih Konferansı”.