Lise Öğrencilerimiz Yrd. Doç. Dr. Emre Işık ile Buluştu

2160

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, Türk Astronomi Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Emre Işık ile 17 Aralık Perşembe günü “Uzayın Bilinmeyenleri” adlı konferansta bir araya geldi.

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Güneş ve benzeri yıldızların manyetik alanları üzerine çalışmalar yapan Işık, konferansa “Evrende neredeyiz?” sorusuyla başladı. Evrenimizi tanıma amacıyla fırlatılan Voyager-1 uzay aracı tarafından dünyaya yaklaşık 6 milyar km uzaklıktan çekilen fotoğrafı öğrencilerimize gösteren Işık, bilim insanı Carl Sagan’ın dünyamızı “soluk mavi nokta” olarak nitelendirdiği bu fotoğraf ile ilgili yorumlarını dile getirdi.

Işık, insanlığın Güneş sistemindeki en büyük merak konusu olan Mars ile ilgili bilinen ve bilinmeyenleri konuşurken öğrencilerimizin “Mars’ın manyetik alanı nasıl yok oldu?” sorusu üzerine düşüncelerini paylaştı.

Evreni oluşturan Yıldızlar, Yıldız Kümeleri, Bulutsular, Gökadalar ile ilgili bilgiler veren Işık, öğrencilerimizin bu konulara dair çeşitli sorularını cevapladı. Işık, gökadaların neden tek bir düzlemde döndüğünü ve Fizik derslerinde öğrendikleri açısal momentum kavramını kullanarak açıkladı. Gökadaların merkezlerinde ve gökadaların çarpışmaları sırasında neler olduğunu anlattı.

Ayrıca Işık, yıldızların nasıl oluştuğunu ve evrimini anlatırken çok merak edilen ”Karadelikler” hakkında bilgi verdi. Işık, öğrencilerimizin evrenin genişlemesi ile ilgili sorularını cevaplandırırken “Karanlık Madde” ve “Karanlık Enerji” ile ilgili paylaşımlarda da bulundu ve ardından konferans sona erdi.