Lise Öğrencilerimiz Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile Buluştu

1735

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisimiz, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 19. Kariyer Günleri etkinliklerine 4 Kasım Salı günü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın “Başarı Öyküsü” konferansı ile başladı.

Kendi aile öyküsünü anlatarak konferansa başlayan Arıboğan, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişte kadının rolünü, anneannesinin hikayesini öğrencilerimizle paylaştı.

Arıboğan konferans boyunca ülkemizden ve dünyadan önemli isimlerle mesajlarını vererek Drogba’nın sadece bir futbolcu olmadığını, onun ülkesindeki iç savaşı durduran rolünü, kurduğu vakıfla Afrika’da açlıkla ve AIDS ile savaşından bahsetti.

Arıboğan, ezbere meslek ya da bölüm seçmek yerine bireyin kendi yeteneklerini tanıyarak geleceğini daha doğru planlayabileceğini açıkladı. Değişen dünyada gençlerin en az 3 meslek değiştireceklerini söyledi ve mutlu olacakları meslekleri seçmelerini tavsiye etti. Dünyanın ve ülkemizin giderek yaşlanan neslindeki ihtiyaçları fark edip yaşlılarla çalışmak, onlara hizmet verecek işler kurmak gibi ülkemizde henüz olmayan mesleklere öncülük edebilenlerin bir adım önde olacağını vurguladı. Ayrıca dünyayı ve iş yaşamını anlamak için siyaseti bilmenin, çevre duyarlılığının öneminden bahsetti.

“Rektörler, Üniversite Adayları ile Buluşuyor”, “Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversiteli Olmak”, “Üniversite Gezileri”, “Kariyer Nedir?”, “Sektör Gezisi”, “Sunny Tanıtımı”, “Ders Seçim Konferansı”, “Meslekleri Tanıyalım”, “Tercih Konferansı” ve “Tercih Masaları” ise bu sene gerçekleşecek diğer Kariyer Günleri etkinlikleri.