Lise Öğrencilerimiz Kıyı Temizliği Yaptı

1858

Levent Yerleşkemizden gönüllü öğrencilerimiz, Terakki TURMEPA temsilcileriyle birlikte Türkiye’nin kıyı ve denizlerinin korunması için projeler üreten sivil toplum kuruluşu DenizTemiz Derneği/TURMEPA’nın 19 Eylül’de düzenlediği Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC) kampanyasına katıldı.

Lise öğrencilerimizden Özge Yılgür (Fen 10) ve Büge Sunar (10A) da TURMEPA gönüllüsü olarak yaptıkları bu kıyı temizliğiyle ilgili deneyim ve düşüncelerini paylaştığı bir yazı yazdı.

“TURMEPA’nın her sene 19 Eylül’de düzenlediği “Uluslararası Kıyı Temizliği” etkinliğine bu sene biz de katılım gerçekleştirdik. Etkinliğe katılmak isteyen gönüllüler, Kabataş Kadıköy veya Bostancı iskelesinde TURMEPA’nın grup liderleriyle buluştu. Biz Kabataş iskelesinden binip bir saat süren yolculuğun sonunda Heybeliada’ya vardık. Bu etkinliğe katılan çok sayıda her yaştan gönüllülerin olması bizi hem şaşırttı hem sevindirdi. IMG-20150928-WA0006Heybeliada’da, bizi adanın arkasındaki bir kumsala götürmek üzere bekleyen TURMEPA’nın Mavi Marmara vapuruna bindik. Vapurda bize TURMEPA tişörtü ve şapkaları dağıttılar. Bu etkinlikten sonra bize bu anı yaşatacak bir şeyler kalması güzeldi.

Vapurdan indikten sonra sigara izmariti, cam, plastik, metal olmak üzere 4 gruba ayrıldık. Terakki öğrencileri olarak sigara izmariti grubunu seçtik. Eldivenlerimizi ve çöp torbamızı aldıktan sonra kumsala inmeye başladık. Daha sahile inmeden bir sürü çöp görmek bizi şaşırttı ve üzdü. Herkes koy boyunca dağılarak kendi grubuna ait çöpleri toplamaya başladı. Koyun ilerisinde o kadar çok plastik vardı ki, şişeleri toplayarak grubu plastik olan bir gönüllüye verdik.

Burada verdiğimiz çabalar sonucu kıyı temizliğinin, insanlar bilinç kazanmadıkça olumlu bir sonuç veremeyeceğini gördük. Fazla sayıda TURMEPA gönüllüsü olmasına rağmen ada, bir saatlik temizliğin ardından hala çöp doluydu. Bizim bugün topladığımız bütün çöpleri onlar yarın tekrar atacaklardı. Bunu fark etmek, deniz ve kıyı temizliğinin önemi hakkında bilinçlenmemizi sağladı.

Etkinlik bitince bütün ekipler topladıkları atıkların değerlendirmesini yaptı. Sonrasında TURMEPA genel müdürü Akşit Özkural konuşma yaptı. Konuşmasında bizlere teşekkür etti ve deniz temizliğinde eğitimin önemini vurguladı. Ardından grup olarak milli su topu takımımızın gösterisini izledik. Dünyaya bir faydamız olduğu için yüzümüzde bir gülümsemeyle vapur iskelesine geldik. TURMEPA vapurunun bizi Heybeliada’ya bırakmasıyla etkinlik sona erdi ve evlerimize dağıldık.”

Özge Yılgür (Fen 10) , Büge Sunar (10A)