Terakkili Mezunlar Öğrencilerimizle Sohbet Etti

3120

Terakkili yeni mezunlar, her sene Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) hazırlık sürecinde olan öğrencilerimizin motivasyonunu artırmak ve bu süreci iyi yönetebilmelerine destek olmak için onlarla bir araya geliyor. Ortaokul ve lise eğitimleri boyunca edindikleri tecrübeleri anlatıyor. Onların sınav heyecanını paylaşırken, öğrenimlerine katkı sağlayacak görüş ve önerileriyle hedef ve kariyerlerini şekillendiriyor.

Bu amaç doğrultusunda Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz gelenekselleştirdiği “Mezunlarla Sohbet” etkinliklerinden birini daha 22 Ekim Perşembe günü gerçekleştirerek, Levent Yerleşkemizden 8. sınıf öğrencilerimizi 2014 – 2015 dönemi ortaokul mezunlarımızla bir araya getirdi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Koordinatörümüz Demet Uysal’ın moderatörlüğündeki panele Kabataş Erkek Lisesi’nden Elif Sude Nacak, Robert Lisesi’nden Ilgın Sezer, Özel Üsküdar Amerikan Lisesi’nden Lal Zeynep Kaplan ve lise IB sınıfı öğrencimiz İpek Eğilmez katıldı.

Mezunlarımız sınava hazırlık sürecini daha önce deneyimlemiş Terakki öğrencileri olarak, çalışma sistemlerinin kişiye göre farklılaşabileceğini yaşantılarından örneklerle anlatırken, başarıyı yakalamada en önemli unsurların “planlı çalışma” ve “hedef belirlemek” olduğunu vurguladı. Arkadaşlarına, zamanı planlı ve etkili bir biçimde kullanmanın, sınava hazırlık sürecini kolaylaştırdığını söylediler.

Dersi derste dinlemenin önemi üzerinde de duran mezunlarımız, deneme sınavlarındaki yanlışların yol gösterdiğini, eksik hissettikleri konularda öğretmenlerinden mutlaka yardım almalarını önerdiler. Başarılarını artırmak için yöntemler geliştirebileceklerini, başarısızlıklar karşısında ise hemen pes etmemeleri gerektiğini ifade ettiler. Özellikle “elinden gelenin en iyisini” yapmanın önemini vurguladılar.

8. sınıf öğrencilerimiz, bu paylaşımları dikkatle dinleyerek mezunlarımıza sorular yöneltti. Akranlarından deneyimlerini duymanın sınava hazırlık sürecinde kendilerini duygusal açıdan destekleyici olduğunu belirttiler.

Bununla birlikte Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği “Kariyer Günleri” kapsamında da 21 Ekim Salı günü lise mezunlarımız konuğumuz oldu.

Levent Yerleşkemizden 11. sınıf öğrencilerimiz; Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümünden Gamze Kızıltan, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Melis Kurt ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Çağan Deniz ile üniversite yolunda atacakları adımlara yönelik sohbet ettiler.

Lise mezunlarımız, üniversiteye hazırlık aşamalarındaki deneyimlerini arkadaşlarıyla paylaştı ve lisedeki akademik yaşantın önemine değinerek bu konuda önerilerini dile getirdi. Okullarının tüm imkanlarından sonuna kadar faydalanmalarını; akademik açıdan güçlü öğretmenlerinin her zaman öğrenciyi destekleyen tutumlarının üniversite eğitiminde hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını anlattılar.

Mezunlarımızla birlikte panelde yer alan öğrencimiz Ömer Orhun da (12A), 11 ve 12. sınıfta nasıl bir çalışma sistemi yürüttüğünden ve hedeflerinden bahsettikten sonra etkinliğimiz sona erdi.