Lise Öğrencilerimiz İnşaat Mühendisi Melih Yavaş ile Buluştu

1769

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisimiz, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 19. Kariyer Günleri etkinliklerinin ikincisi İnşaat Mühendisi Melih Yavaş’ın “İnşaat Mühendisliği Tanıtımı”ydı.

İnşaat mühendisliği okumak isteyen bir grup öğrenciyle 11 Kasım Salı günü buluşan Yavaş; inşaat mühendislerinin  birlikte çalıştığı diğer meslekleri ve bu mesleklerle nasıl bir bağlantı içinde olabildiğine değindi. Mezuniyet sonrası inşaat mühendislerinin işin projecilik ya da yönetsel kısmında kalmayı seçtiklerini ve inşaat mühendisliğinin çok uzun saatler çalışılması gereken bir meslek olduğunu vurguladı. Meslekte başarılı olmak için istikrarın öneminden, yoğun çalışma temposuna hazırlıklı olmak gerektiğinden bahsetti.

Ülkemizde kentsel dönüşüm nedeniyle önümüzdeki 15 sene boyunca iyi inşaat mühendislerine ihtiyaç duyulacağını söyleyen Yavaş, iş yaşamına adım atıldığında ilk 5 senenin öğrenme süresi olduğunu belirtti.

Yavaş; proje bazlı bir eğitim mi, saha/ şantiye eğitimi mi tercih edeceklerini düşünmeleri gerektiğini, iş ve sosyal yaşamdaki ilişkilerin önemli olduğunu belirtti. Özellikle Arapça ve Rusça bilmenin öneminden bahsetti.

Büyüyen dış pazarda, özellikle Ortadoğu ve Rusya’da iyi mühendislere çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Yavaş, inşaat mühendisliğinin mühendisliği sıfırdan öğrettiğini ve bu eğitimi diğer sektörlerdeki iş ortamlarına da taşıyabileceklerini söyledi.

Bu sene gerçekleşecek diğer Kariyer Günleri etkinlikleri; “Rektörler, Üniversite Adayları ile Buluşuyor”, “Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversiteli Olmak”, “Üniversite Gezileri”, “Kariyer Nedir?”, “Sektör Gezisi”, “Sunny Tanıtımı”, “Ders Seçim Konferansı”, “Meslekleri Tanıyalım”, “Tercih Konferansı” ve “Tercih Masaları”.

Kasım 2014