Kompozisyon Yarışmasında İlçe Üçüncülüğümüz

2127

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencimiz Aylin Bursalıoğlu (9B), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “100 Yılın Şafağında Cumhuriyet” konulu kompozisyon yarışmasında “Sonsuz İnancın Eseri” adlı kompozisyonuyla İlçe 3.sü oldu.

Sonsuz İnancın Eseri

Ey Büyük Türk Gençliği,

Gece karanlığında gökyüzüne bakın desem size, ne görürdünüz? Karanlığın içinden size göz kırpan bir ay ve ışıltısıyla göz alan yıldızlar… Aslında bu eşsiz manzara çok şey ifade eder bize. Zihinlerimizde geçmiş zaman canlanır, aklımıza milyonlarca Mehmetçik’in yerlere dökülen kanları üzerine yansıyan ay yıldız görüntüsü gelir. Biz Türkler için gece demek ay yıldız demektir, ay yıldız ise cumhuriyet… Bizi biz yapan cumhuriyet…

Yılları, zorlukları aşıp bugünlere bizlerle beraber gelen bu kavram çok cesur büyüklerimiz tarafından kazanılmış, ilelebet korunmak üzere bizlere teslim edilmiştir. Aslına bakarsanız öyle kolay da kazanılmamıştır. Gözleri yaşlı analar ümitlerinden yoksun bir şekilde gün sayarken, kadınlar sahip oldukları tek bir parça kuru ekmeği askere vermek için yollara düşmüşlerdir. Para yok, ordu yok, yemek yok fakat tüm bunlara rağmen dayanışma var, inanç var.

İnanç sonsuz ise başarı kaçınılmazdır. Siz söyleyin şimdi kolay mıydı o zamanlar cumhuriyete inanmak ve dahası kolay mıydı bu inancı asla yitirmemek? Kolay değildi, hiç değildi hem de. Zaten bu değil midir cumhuriyetimizi ölümsüz kılan? Milyonlarca cesur yürek inanıcını kaybetseydi, biz de kaybolurduk. Şimdi “100 Yılın Şafağında Cumhuriyet” diye coşkuyla kutlayıp şehitlerimizi andığımız günleri “100 Yıl Önce Cumhuriyet Varken” diye anar, tarih kitaplarından üzülerek okurduk.

İnanç, dayanışma, birlik ve beraberlik kurdu bu cumhuriyeti; peki onu yaşatan ne oldu ya da yaşatacak olan nedir? Onu bizler bugünlere taşıdık, bizler geleceğe götüreceğiz. Ola ki, gün gelir de biz bunu yapamazsak, sözde geleceğe gerçekte geçmişe doğru yol alırız. Başka bir Atatürk’e daha ihtiyaç duyarız.

Çocuklara, gençlere aşılanmalı cumhuriyet sevgisi. Daha nice cumhuriyet bayramları kutlanmalı, cumhuriyete sahip çıkmanın verdiği gururla yurdun dört bir yanında mutlu insanlar olmalı. Atatürk’ün de dediği gibi “Gençler, cumhuriyeti biz kurduk, onu siz yaşatacak ve idare ettireceksiniz.” Gelecek yılları aşıp “500 Yılın Şafağında Cumhuriyet” dediğimiz günlere gelmek dileğiyle…

Yaşasın cumhuriyet!

Aylin Bursalıoğlu (9B)
Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Lisesi