Günümüzde Anne Baba Olmak

1699

Tepeören Yerleşkemizde ilkokul 2. sınıf velilerimiz,  Psikolojik Danışmanımız Didem Yıldırım ile 16 Ekim Çarşamba günü “Günümüzde Anne Baba Olmak” grup çalışmasında bir araya geldi.

Anne baba olmak insan yaşamının en önemli aşamalarından birisidir. Teknolojik gelişmelerin yaşam koşullarını hızla güçleştirdiği günümüz dünyasında, olumlu anne baba tutum ve davranışları, çocuklarımızın bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı yetişmelerinde çok önemli bir etkendir. Bu doğrultuda Yıldırım yaptığı sunumunda, zaman zaman anne baba olarak geçmişi sorgulayıp gelecek için kaygı yaşıyor olmak ile ilgili deneyimleri velilerimizle konuştu. Tüm bunlar olurken, zamanın tek ve gerçek olarak şu an olduğunu fark etmek adına iki egzersiz yaptılar.

Yıldırım; dünün pişmanlıkları, geleceğin kaygıları arasında çocuklarıyla bugünü yakalamaları için çaba harcamanın, kendilerine bunu hatırlatmanın önemli bir nokta olduğunu vurguladı. Anne babanın, çocuğun hayat yolculuğunda rehber olduğu, onlara karşılaştığı zorluklarda en iyi öğrenme fırsatlarını sunma konusunda öğrenme süreci içinde olduklarını hatırlattı. Bu süre içinde anne-babanın tek yapması gerekenin, duruma müdahale etmek yerine çocukla sohbet içinde kalmak ve onun kendi başına bir çözüm geliştirmesini desteklemek olduğunu vurguladı.

Bu sunumda, stres yaratan durumlarda çocuğun rahatlamayı öğrenebilmesi için sevgi ve şefkati göstererek, model olarak ona destek olunabileceğinden söz etti. Sakin, güler yüzlü, kendine güvenen, hayata ve ailesine pozitif duygularla bakan bir anne ve bir baba olmak için ipuçlarını paylaştığı grup çalışması velilerimizden gelen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.