Ön Ergenliğe Doğru… Ön Ergenlik

2523

Tepeören Yerleşkemizde ilkokul 4. sınıf velilerimiz, 24 Ekim Perşembe günü Psikolojik Danışmanımız Tuğçe Erguvan Eryılmaz’la “Ön Ergenliğe Doğru…Ön Ergenlik” konulu grup çalışmasında buluştu.

Çocuklarımızla daha sağlıklı ve etkin bir iletişim kurabilmek, birey olabilmek, kendimizi bu anlamda değerlendirmek, olası problemlerle baş edebilmek ve başka anne-babalarla birlikte yaşamsal örnek ve deneyimlerinizi paylaşabilmek amacıyla gerçekleşen çalışmada Eryılmaz, öncelikle 4. sınıf öğrencilerimizin gelişimsel olarak hangi dönem özelliklerini gösterdiği hakkında bilgi verdi. Bu sırada, velilerimiz de evde neler yaşandığı konusunda paylaşımlarda bulundular.

Ardından Eryılmaz, ön ergenlik kavramını ele aldı ve gündeme gelen “değişen ilgiler, değişen ihtiyaçlar, değişen beden, değişen anne baba ilişkileri ve kaygı duygusu” üzerinde durdu. Çocukluktan ön ergenliğe geçiş dönemi sırasında her tepkinin sadece ön ergenlikten dolayı olmadığı, bu dönemi değerlendirirken anne baba tutumlarının farklı olmasının, ebeveynlerin kendi ön ergenlik zamanlarındaki yaşantılarını hatırlamalarının ve ailede yaşanan değişikliklerin de etkisinin olduğuna dikkat çekti. Her süreçte olduğu gibi ön ergenlik sürecinde de öğrencilerimizin zorlandıkları noktalarda özellikle “sorumluluk alma ve zamanlarını planlama” konusunda eşlik edici bir rolde olmanın önemini vurguladı.