Geleceğin Mühendisleri Terakkililer SolidWorks Eğitimi Alıyor

1870

FRC (First Robotics Competition) yarışmasına hazırlanan her iki yerleşkemizden Lise Fizik Bölümü Robot Kulübü öğrencilerimizin liderliğindeki FRC Takımımız TeRoBot, robot tasarımlarında kullanmak üzere SolidWorks eğitimi alıyor.

Endüstriyel tasarım yazılımı olan SolidWorks, her türlü endüstriyel ürünler üreten, savunma, otomotiv ve uçak sanayinde yer alan firmalar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, Bilkent, Hacettepe, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin seçkin üniversitelerinin Mühendislik fakültelerinde ders olarak okutulan SolidWorks yazılımını Terakkili öğrenciler henüz lise yıllarında öğreniyor.

Eğitim, aynı zamanda FRC takımımız TeRoBoT’un sponsoru da olan SolidWorks Türkiye distribütörü Tekyaz Şirketi tarafından veriliyor. Öğrencilerimiz mühendislere verilen 40 saatlik eğitimin en çok kullanılan 16 saatlik temel eğitim kısmını alıyor. Bu eğitim Türkiye’deki tasarımcı ve mühendislerin işlerini yaparken kullandığı bölümlerin %75’ini kapsıyor. Öğrencilerimiz alacakları eğitim lisansı ile eğitimin devamında pratik yaptıkları süreçte, deneyimli bir mühendisin tasarladığı mekanizmaları tasarlayabilir hale gelecekler. Hepsinden önemlisi, yazılım ile birlikte sunulan tüm yardım ve video eğitim dokümanlarını kolayca takip edebilecekler. Ek eğitime gerek kalmadan artık kendi kendilerine çok daha uzman kullanıcılar olabilecekler. Gördükleri çeşitli birçok ihtiyaç için tasarım yapabilecek ve bu tasarımları kolayca 3B yazıcılar aracılığı ile hayata geçirebilecekler.

Mühendislere verilen 40 saatlik SolidWorks eğitimin tamamını alan FRC takımımızın tasarım ekibindeki öğrencimiz Ergün Açıköz’ün eğitim ile ilgili görüşleri:

“Tepeören Yerleşkesi 10A sınıfı öğrencisiyim ve okulumuzun FRC takımında yer almaktayım. TEKYAZ tarafından mühendislere verilen 5 günlük SolidWorks Temel Eğitimini aldım ve bitirdim. SolidWorks mühendislik tasarım-yazılım programını öğrendim. Eğitimimi bitirdikten sonra kendimi geliştirmek ve CSWA olarak adlandırılan ve dünya çapında geçerli olan lisansını lise yıllarımda almak istiyorum. Amacım yenilikçi bir mühendis olmak. Bu yüzden oturduğumuz koltuktan, fön makinesine; karmaşık motorlardan, uçak kanatlarına kadar çok çeşitli ürünleri tasarlamamıza yarayan SolidWorks programı kullanabilmek benim için çok önemlidir. Ayrıca eğitim sırasında tanıştığım mühendislerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanabilmek de benim için çok faydalı oldu.”