“Geçmişten Günümüze Evrenselden Yerele Tek Partili Rejimler”

1816

Bu yıl okulumuzda 14.sü düzenlenen Tarih Günleri’nde, yine içinde bulunduğumuz ülke ve dünya koşullarında tartışmalı konulardan biri ele alındı. Etkinlik, öğrenci ve akademisyen katılımları ile gerçekleşti.

Etkinliğin ilk bölümünü öğrencilerimizin ve misafir okul öğrencilerinin konu ile ilgili hazırladıkları 17 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen sunumlar oluşturdu. Etkinliğe öğrencileri ve öğretmenleri ile misafir olarak, FMV Erenköy Işık Lisesi, Robert Kolej ve  Üsküdar Amerikan Lisesi katıldı.

Başlığı “Geçmişten Günümüze Evrenselden Yerele Tek Partili Rejimler” olan panel bölümü ise 18 Mayıs Cuma günü gerçekleşti. Panele katılan akademisyenler Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Y. Hakan Erdem ve Prof. Dr. Cemil Koçak oldu. Hakan Erdem Osmanlı dönemini esas alarak, modernleşme sürecimizde anayasa, parti, seçim gibi kavramların neyi ifade ettiğini, bu kavramlara bağlı gelişmelerin neler olduğundan söz etti. Cemil Koçak ise iki dünya savaşı arası dönemde dünyadan ve Türkiye’den örneklerle tek parti rejimlerini ve bunların neden olduğu gelişmeleri ele aldı. Panel öğrencilerin akademisyenlere soruları ile son buldu.

Gençler, 18 Mayıs Cuma günü “Yönetimde tek parti olmaması, ideal bir cumhuriyet rejiminin inşa edilmesi için yeterli koşul mudur? Neden?” sorusunun cevabını aradılar. Bu soruların cevapları aynı zamanda bu yılın atölye çalışmasının ve deklarasyon metninin konusunu  oluşturdu ve atölye çalışması sonucu grup sözcüsü seçilen gençler yine 18 Mayıs Cuma günü etkinliğin sonunda ‘son söz’ olarak bu deklarasyonu izleyicilere duyurdular. Deklarasyon metninde gençler öncelikle “hangi rejim olursa olsun demokrasinin önemi” üzerinde durdular.

[nggallery id=3]