Finlandiyalı Öğretmenler Terakkililerle Buluştu

3029

İstanbul’u çeşitli kültürel faaliyetler kapsamında ziyaret eden Vaskivuori Lisesi (Vantaa – Finlandiya) öğretmenleri Marko Kalmari ve Pekka Rautio Tepeören Yerleşkemizde lise öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle 21 Eylül Cuma günü bir araya geldi.

Vaskivuori Lisesi’nde Medya ve Görsel Sanatlar öğretmeni ve bölüm başkanı olan Marko Kalmari, öğretmenlerimiz ve Uluslarası Bakalorya Diploma Programı (International Baccalaureate – IBDP) öğrencilerimizle Finlandiya Eğitim Sistemi hakkında söyleşti. Bu söyleşide Finlandiya’da uygulanan eğitim sisteminin felsefesi yanında, Kalmari tarafından teknik konulara değinildiği gibi öğretmen ve öğrencilerimizden gelen sorular da cevaplandı.

Aynı lisede Müzik ve Müzik Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapan Pekka Rautio, Müzik Kulübümüz ve orkestramızdan öğrencilerimizle müziğin teknik nitelikleri üzerine bir atölye yaptı.

Rautio, müzik aletlerinde aynı eserlerin farklı yollarla çalınması, eserlerin ortaklaşa yorumlanması gibi çalışmaların yanı sıra öğrencilerimizle ortak bir performans da gerçekleştirdi.