Dünya Frankofoni Haftasında Terakkililer

683

Her iki yerleşkemizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz, 20 – 24 Mart tarihleri arasında Dünya Frankofoni Haftası (Fransız Dili Bayramı) kapsamında Dünya Dilleri Bölümü Fransızca Zümremizin düzenlediği çeşitli etkinliklere katıldı.

Fransızcayı, dilin kültürünü ve Fransız yaşayış tarzını daha yakından tanımak için izledikleri sunumlar, videolar; yaptıkları araştırmalar; şarkılar ve oyunlarla dolu etkinliklerin yanı sıra ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, yıl boyunca öğrendikleri kelimeleri kullanarak, Eiffel kuleli şapkalar tasarladılar. Ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, yanında “Fransızca öğretiyorum” etkinliğinde şimdiye kadar öğrendikleri konulardan birini seçerek ailelerine öğrettiler. Daha sonra ailelerine, öğrendikleri bu konular hakkında sorular yönelttikleri bir video çalışması yaptılar. 6. sınıf öğrencilerimiz, Fransız diline dair araştırmalar yaptılar. Daha sonra Fransızcada en çok sevdikleri kelimelerden oluşan tişörtler tasarladılar. 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz, Genel Kültür Yarışmamıza katıldı. Öğrencilerimiz gruplar halinde koridorlara asılan Qr code’ları okutarak sorulara en kısa sürede en doğru cevapları vermeye çalıştı.

Yarışmayı kazanan öğrencilerimiz 7. Sınıflarda; Levent Yerleşkemizden Nisan Güllü (7A), Ayşe Güleryüz (7A) ve Deniz Kongar (7A); 8. Sınıflarda Levent Yerleşkemizden Naima Eda Akduman (8G), Duru Tümoğlu (8G) ve Tepeören Yerleşkemizde Nehir Karadeniz (8A) oldu.

Lise öğrencilerimiz, Yaratıcı Paylaşımlar Yarışması için Padlet sanal duvar uygulamasına ürünlerini eklediler. Öğretmen ve öğrencilerden oluşan jüri, belirlenen kriterler doğrultusunda en anlamlı ürünü seçtiler. Tepeören Yerleşkemizde Buse Okumuş (10A) akrostiş paylaşımıyla, Levent Yerleşkemizde ise Aras Haluk Oğuz (10 IB H) şiir paylaşımıyla birinci oldular.

Öğrencilerimiz ayrıca VR gözlüklerle Paris’e üç boyutlu sanal geziler yaptılar. Teneffüslerde Fransızca şarkılar dinleyip öğlen yemeğinde Fransız gastronomisini deneyimlediler. Öğrenci Birliği, Aşkur katkılarıyla Fransız mutfağı ağırlıklı bir kermes düzenlediler. Bu kermeste öğrencilerimiz, Dil Bayramı temalı tasarladıkları kitap ayraçlarını satışa sundular. Elde edilen geliri ise deprem bölgesi için sürdürülen komite projelerinde kullanılmak üzere Sosyal Dayanışma Komitesine aktardılar.

Etkinliklerimizden tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.