Suyun Yolculuğu

711

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında Türkçe derslerinde işlenen “Doğa ve Evren” temasıyla ilgili WWF sitesinde yer alan “Suyun Yolculuğu” adlı metinle “Büyük Menderes Nehri’nin Yolculuğu”na tanık oldular. 22 Mart Dünya Su Günü’nde ise grup çalışmasıyla hazırladıkları “Sosyal Etki” yaratacak çalışmalarını sundular.

“Suyun Yolculuğu” metniyle sanal bir doğa gezintisine çıkan öğrencilerimiz, bu gezide musluğumuzdan akan ve kolayca erişilebilir gördüğümüz suyun yolculuğuna tanıklık ederek onu daha yakından tanıma fırsatı buldular. Gezi rotasının Büyük Menderes Nehri’nin takip ettiği sekiz güzergâhtan oluştuğu ve her bir durakta farklı görevlerin gerçekleştirildiği gezinin amacı, Büyük Menderes Nehri tükenmeden ona sahip çıkmaktı.

Dünyada gittikçe büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek isteyen öğrencilerimiz, sekiz güzergâhın sonunda “Sosyal Etki” yaratmak için “Durum Tespiti: Tehlikenin boyutu”, “Tüketimimizin Su Ayak İzi”, “Siz Hangisini Yapabilirsiniz?” başlıklarından birini seçerek suyu kurtarmak, gelecek nesillere temiz su bırakmak için yapılabilecekleri anlattıkları afişlerini sınıfta arkadaşlarıyla paylaştılar. Öğrencilerimiz yaptıkları çalışmalarla suyun yaşamımızdaki önemini bir kez daha kavradılar.