Değişimin İzini Sürmek, Cumhuriyet 100 Yaşında

144

Her iki yerleşkemizde 25 ve 27 Ekim tarihlerinde, ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında “Değişimin İzini Sürmek, Cumhuriyet 100 Yaşında” konulu konferansta Doç. Dr. Güven Gürkan Öztan’la buluştu.

Konferansta Öztan, cumhuriyet ile Anadolu topraklarında yeni bir başlangıcın oluştuğunu ve geleceğe dair umutların sembolü olarak cumhuriyetin doğduğunu belirtti. Cumhuriyet ile meydana gelen değişimi, sadece toplumsal hafızada cumhuriyetin mirası olarak simgeleşenlerin değil yeni bir başkent, yeni kurumlar, okullar ya da kurulan fabrikalar ile aynı zamanda bütün bunlara anlam ve değer katanların süregelen öyküsü olarak değerlendirdi.

Cumhuriyeti kamusal yaşamda yurttaş kimliğiyle sorumluluk alanların, ürettikçe mutlu olanların, bağımsız bir ülke hayalini nesilden nesile aktaranların, laiklik ve demokrasi için mücadele edenlerin harcını birlikte yoğurduğu abide olarak nitelendiren Öztan, çocuklar, gençler, kadınlar başta olmak üzere yurttaşların mutlu ve özgür bir ülkede yaşama düşünü kurduğunu vurguladı.