Çocuk Hakları Projesi Yıl Sonu Etkinliklerimiz

2080

2010-2011 öğretim yılından beri okulumuzda yürütülmekte olan Çocuk Hakları Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Çocuk Hakları Şenliği” bu yıl da Haziran ayının birinci ve ikinci haftalarında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu şenlik kapsamında “Haklar Sahnesi Kulübü” öğrencilerimiz yıl boyunca kulüpte edindikleri deneyimlerini ve öğrendiklerini, tiyatro oyunu, kukla gösterisi, canlandırmalar, şarkılar ve sergiler aracılığıyla diğer arkadaşlarıyla da paylaştılar.

  • 1. sınıf “Haklar Sahnesi Kulübü” öğrencilerimiz “Haksızlık Yapan Çocuklar” isimli oyunu tüm 1. sınıf öğrencilerimize sergilediler.
  • “Stop Motion Kulübü” öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ve akran zorbalığını konu alan “Ya Sen Olsaydın” isimli animasyon filmini tüm 1 ve 2. sınıf öğrencilerimiz izlediler.
  • 2. sınıf “Haklar Sahnesi Kulübü” öğrencilerimiz sözlerini yazdıkları rap şarkıyı 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimize sergilediler.
  • 3. sınıf öğrencilerimiz bahçede oluşturulan 6 farklı istasyonda çocuk hakları konulu oyunlar oynadılar.
  • 3. sınıf öğrencilerimiz üzerinde haklarının yazılı olduğu çikolataları tüm 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimize dağıttılar.
  • 4. sınıf “Haklar Sahnesi Kulübü” öğrencilerimiz tarafından hazırlanan “Süper Berk Arkadaşlarını Kurtarıyor” isimli dışlanma konulu kukla gösterisini tüm 1-5. sınıf öğrencilerimiz izledi.
  • 4. sınıf “Haklar Sahnesi Kulübü” öğrencilerimiz tarafından hazırlanan “Çocuk Olmak” isimli sunu 4 ve 5. sınıf öğrencilerimiz tarafından izlendi.
  • 5. sınıf “Haklar Sahnesi Kulübü” öğrencilerimiz tarafından sahneye konan “Haydi Haklı Dünyaya” isimli haksızlıklarla mücadele konulu tiyatro oyununu 4 ve 5. sınıf öğrencilerimiz izledi.
  • 5. sınıf öğrencilerimiz arasında düzenlenen çocuk haklarını anlatıp savunan en iyi şarkı sözü yarışması sonuçlandı; finale kalan 8 şarkıyı K1’de tüm 5. sınıf öğrencilerimiz izledi.

Öğrencilerimiz bu etkinliklerle okulumuzda hak temelli kültürün oluşturulmasına, her çocuğun farklı, her çocuğun eşit olduğu sloganıyla çocuk hakları bilgisinin yaygınlaştırılmasına katkı sağladılar. Yapılan çalışmalarda öğrencilerimize Serhat Akdeniz, Serdar Özmen, Fidan Görmez, Buket Kurt, Begüm Morgül, Dilek Güven, Birim Bademli, Gözde Ekinci, Gamze Soylu ve Yeşim Er öğretmenlerimiz ile Terakki Öğrenme Geliştirme Merkezi uzmanlarımız (TÖGEM) rehberlik ettiler.
[nggallery id=9]